ANKARA DEMİRSPOR -HACETTEPE BAŞKENT DERBİSİ

149

Haftanın her günü, hele hafta sonları yoğun bir mesai Başkent Ankara’nın bir avuç basın emekçilerini bekliyor. Günümüzde haber alma konusunda bir sorun kalmadı. Ne kadar sağlıklı olduğu tartışılsa da,çağın iletişim unsurları içinde, kulüplerimizden, maçlarından bir şekilde haberdar oluyoruz. Haber sorun değil…Sorun, bu maçlarda yaşananları yorumlayacak birilerinin olmasında… İşte onu arayın ki bulasınız…Başkent Ankara bu konuda büyük kan kaybı yaşıyor. Her geçen gün gücünü, kudretini yitiren bir Başkent Ankara spor basını var…İşte bu duygularla, TCDD Ankara Demirspor Tesisleri’nin yolunu tuttum. TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta Ankara Demirspor ile Hacettepe 3.haftanın Başkent Derbisi’nde kozlarını paylaşacaklardı.
MAÇ 19 MAYIS CEBECİ İNÖNÜ’DE DEĞİL
Tabi bu maç Cebeci İnönü Stadı, 19 Mayıs Stadı, MKE Ankaragücü Stadı’nda oynanmıyordu. Bu statlar çoktan tarihin tozlu raflarında yerlerini almışlardı.Maça Behiçbey’deki butik bir stat ev sahipliği yapıyordu. Pandemi nedeniyle tribünler bomboştu. Görevliler ve iki takımın, yönetici, teknik ekip, futbolcu ve kulüp çalışanları dışında kimsecikler yoktu.Türk futbolunun en köklü kulüpleri olan Ankara Demirspor ile Hacettepe arasındaki Başkent Derbisi’ni bir elin parmaklarını  geçmeyen spor basını emekçiler de “es” geçmişti. Yapayalnız kalmıştım tribünlerde. Kimsecikler gelmemişti. Maç öncesi Hacettepe Spor Kulübü Başkanı Nedim Yıldırım, MKE Ankaragücü ve Gençlerbirliği’nin unutulmaz futbolcularından İhsan Kavak, Antalyaspor için futbolcu bulmak için Türkiye ‘yi karış, karış dolaşan Sedat Karabük hocamla kısa bir, ” merhaba” laşma ve hal hatır sorma seromonisi…Şansız bir sakatlık geçiren Çağrı Bülbül’e “geçmiş olsun “dileklerimizi ilettik.
BOŞUNA BEKLEDİM
Maçın başlamasına sayılı dakikalar kalmıştı. Birileri, ” gelir mi… ” de gözlerim yolda kalmıştı. Sahada Yalçın Ercan ağbiyi çok aradım. O da yoktu. Kader de, Başkent Derbisi’ne tek başıma tanıklık etmek varmış …Bunda ne var ki…Sanki ilk defa olmuyor ki…Bu yoğun duygular içinde düşünürken, Demokrat Özgür Güneş, Mert Türk, Mustafa Tosun oluşan Ankara Bölgesi hakem üçlüsü ve futbolcular ağır ağır santra yuvarlağına yürüyorlardı.
FUTBOLUMUZUN DEMİR DİREKLERİ
Ankara Demirspor, geçen yılki başarılı kadrosunun çoğunu elinde tutmuştu. Tahir Babaoğlu dışında ciddi bir kaybı yoktu. Ankara Demirspor 31, Hacettepe ise 21 yaş ortalaması ile mücadele ediyordu. Bunca yaş farkına rağmen, ilk 30 dakika Mavi Lacivertliler, adete Gençlerbirliği ve Hacettepe’nin geleceği olacak genç futbolculara top göstermiyorlardı. Kaptan Hasan Küçcük 32, Turan Yılmaz 31 yaşında olmasına rağmen Hacettepe’nin fidan gibi gençlerinden çok koşuyorlardı. Dakikalar 33.gösterirken soldan atılan uzun bir topla Mustafa Kayabaşı (Tenten) , sağdan nefis çalımlarla savunmayı ipe dizip, Numan Soysal’ın koruduğu kaleye topu bırakıyordu.Tam bu sırada  A Spor ‘dan Mustafa Göksu’nun , “Maça Doğru Programı” için Elif hanım telefondan arıyor. Golü anlatıyorum. Dakikasını veriyorum. Boğazımda kelimeler düğümleniyor. Çok şey anlatmak istiyorum. Türk futbolunun Demir Direkleri , Ankara Demirspor ve Hacettepe’yi, 10 yıl bugün ki adıyla Süper Lig’de verdikleri mücadeleden bahsetmek istiyorum…Türk futboluna kazandırdıkları futbolcuları anlatmak istiyorum…Ama programın formatına uygun değil…Mustafa Göksü, “Bir maçtan daha gol haberi geldiğini “iletip bana teşekkür ediyor. Bu duygu yoğunluğu içinde ilk yarı bitiyor.
HASAN VE TURAN HAYRAN BIRAKTI
Devre arasında da dostlarımızla maçın kritiğini yapıyoruz. Hacettepe takımını adına yaşadığımız hayal kırıklığı, “umarız ikinci yarıda olmaz “diyerek tekrar maçı izlemeye koyuluyoruz. Saha da Hacettepe yine yok…Oyunun kontrolü hep Ankara Demirspor’un elinde. Özellikle 2 futbolcuya takılıyor gözlerim. Kaptan Hasan Küçcük ve Turan Yılmaz…Yaklaşık 20 yıldır takip ettiğim futbolcular… Hasan, İskitlerspor’da , Turan Yılmaz’da Başkent Edaşspor’da futbola başladılar. Hasan, zaman, zaman suyu, zaman elektrikleri olmayan , kaloriferleri yanmayan 19 Mayıs Stadyumu altında aldı futbolun temel eğitimini… Turan, Hasan’a göre daha şanslı bir müessese kulübünde başladı futbola. İnanın şiir gibi futbol oynadılar. Bu ne hırs, bu ne mücadele…Hacettepe’nin 20 yaşındaki futbolcularından çok koştular.Hasan ve Turan’ları biz ideal şartlarda bugünlere hazırlamış olsaydık, şimdi futbolcular nerede olurdu acaba ?.54.dakikada Serdar İyilik, kazanılan penaltıyı değerlendiremiyor. Serdar,  bu ligin en önemli oyuncularından biri. Bugün pek formunda değildi.Ama her zaman katkı sunacak bir isim…
TURAN’DAN CENTİLMENLİK ÖRNEĞİ

Maçta güzel bir centilmenlik örneği yaşandı.Maçın 66.dakikasında gayet başarılı bir maç yöneten Demokrat Özgür Güneş, Tamer Koç’a Hacettepeli bir oyuncuya faul yaptığı gerekçesiyle sarı kart gösterdi. Tamer, yemin , billah ediyor, “Ben faul yapmadım “diyor. Tam bu sırada Turan devreye giriyor, “Hocam faulu Tamer değil, ben yaptım “diyor. Sarı kart düzeltiliyor. Karşılaşma 1-0 Ankara Demirspor’un üstünlüğü ile sonaerdi. Mavi Lacivertliler, galibiyet hakettiler. Bülent Akan, şanslı geçen sezondan oturmuş bir kadro var. Hücum hattında bir sıkıntı var gibi…Tahir Babaoğlu’nu biraz arayacaklar gibi.Okan Eken, fena bir hücum oyuncu değil. Orta sahadan Serdar İyilik ve Mustafa Kayabaşı, gol yollarını zorlayacak oyuncular…Ankara Demirspor, bu ligde başarılı sonuçlar alır..
HACETTEPELİ FUTBOLCULARI UYARIYORUM
Hacettepe’ye gelince…Mor Menekşelilerin misyonu belli. Türk futbolunda  yüklendiği misyon itibarı ile en özel kulübü. Yalnız, Hacettepeli futbolcular abi olarak  uyarıyorum olacak. Sizler, Türk futbolunun en şanslı futbolcularısınız. Böyle  Nedim Yıldırım gibi bir Başkana, böyle Avni Okumuş, Gökhan Gedikali gibi bir teknik adama sahip olmak her futbolcuya nasip olmaz. Bunun kıymetini bilin. Ankara Demirspor maçında sizleri hiç beğenmedim. Böyle ruhsuz bir futbol oynama lüksünüz yok. Bir hafta önce seyrettiğim Musa Şahindere,Ahmet Arda Tuzcu, Hüseyin Eren Bektaş’ı tanıyamadım. Sadece onlar değil. Takımın nerede ise tamamı kötüydü. Elbette futbolda bunlar var. Ama sizin gibi genç oyuncuların bu kadar az mücadele etmesini kabul etmiyorum. Sizler gerçekten çok şanslısınız..Bunun kıymetini bilin. İşte buruk bir Başkent Derbisi’nde yaşadıklarımdan kısa bir kesit…

Yoruma Kapalı.