BİR BEN VARDIR BENDE, BENDEN İÇERİ…

 BİR BEN VARDIR BENDE, BENDEN İÇERİ…

Futbolumuzun marka değeri, son birkaç senedir kulüplerimizin yaşadığı ekonomik darboğaz sayesinde hatırlanan bir kavram. Bu değer ise yeni pazarlara ulaşmak ve onlara kendini kabul ettirmekle sağlanan bir süreç.

Yakın süreçte detaylarını birazdan sizinle paylaşacağım bir haberle karşılaştım. Maçlarımızı tribünlerden takip eden yabancı seyirciler hakkında bir yazıydı bu. Futbolumuzun marka değerini yansıtan ve bu değerin yükseldiğini yansıtan bir haber olduğundan heyecanla ve tutkuyla haberi okumaya başladım. Ama sonrası… Sonrasını gelin hep birlikte çözümleyelim.

 

Passolig tarafından toplanan verilere göre, geçtiğimiz sezon (2017-18) Türkiye’deki ilk iki klasman ligi (Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig) maçlarını ziyaret eden yabancı taraftar sayısı yaklaşık olarak 60.000’e ulaştı. Bir önceki sezon (2016-17) ise bu sayı 33.000’di.

Passolig’in hazırladığı raporada, 2018-19 sezonu ilk yarısı itibariyle 38.000 yabancı izleyiciye ulaşıldığı kaydediliyor.

Bilindiği üzere Türkiye’de maçlara katılım sağlamak için taraftarların yasal olarak Passolig’in bilet sistemine kaydolmaları gerekmektedir. Sezonluk ve tek maç biletlerinde, taraftarların vatandaşlık bilgilerinin yer aldığı Passolig sistemi 2013-14 sezonunun sonunda holiganizmi ortadan kaldırmak amacıyla yürürlüğe girdi. Sistem, başlangıçta birçok taraftar grubu tarafından reddedilse de direnç zamanla azaldı.

Galatasaray, yabancı izleyicilerin maçlarına en fazla rağbet ettiği kulüp oldu. Galatasaray, en yakın takipçisi Beşiktaş’a oranla iki kat daha fazla yabancı izleyiciye ev sahipliği yapıyor. Listenin ilk 5’ini ise tarihinin en kötü performansını sergileyen Fenerbahçe, öz kaynak düzenine dönen Trabzonspor ve Spor Toto 1. Lig temsilcisi İstanbulspor tamamlıyor. Spor Toto Süper Lig lideri Başakşehir FK ile takipçileri Kasımpaşa ve Antalyaspor bu listede ilk 5’e giremedi.

24 Eylül’de oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi, bu sezon en fazla yabancı taraftara ev sahipliği yapılan maç oldu.

Son iki buçuk senede 90 ülkeden 132.000 insan, Türk futbolunu yerinden takip etti. Alman futbol severler maçlara en fazla rağbet gösteren yabancı taraftar oldu.

Hal böyle olunca insanın içine bir kurt düşüyor. Alman futbol ziyaretçilerinden kastımız ‘GURBETÇİ’lerimiz mi? Bu son derece olası bir ihtimal. Çünkü birçok seyahat acentasının maçlara özel tur paketleri hazırlayıp sattıkları bilinen bir gerçek. Bu veriden anlaşılacağı üzere aslında bizim futbol ürünümüzü yine bizim taraftarımız tüketiyor. Yani futbolumuzun marka değeri için herhangi yeni bir taraftar kitlesi yarattığımız falan yok.

Alman seyircileri ise Lübnanlılar ve Iraklılar takip ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı rakamlarına göre, bu yılın ilk 10 ayında yaklaşık 35,6 milyon yabancı, Türkiye’yi ziyaret etti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemindeki 29 milyondu. %22,4 artış söz konusu. Ruslar 5,72 milyon toplam ziyaretçi ile zirvede. 4.15 milyon ziyaretçi ile Almanya, Rusya’yı tekip eden ülke oldu.

KAYNAK:
http://www.hurriyetdailynews.com/mor-foreign-fans-flocking-to-turkish-football-stadiums-139724

Turkish football attracting more overseas fans

Yorum Yap