59 YILLIK VEFA

 59 YILLIK VEFA

Coşkun Ferman ‘dan mutlusu yok.  MKE Ankaragücü forması ile 59 yıl önce profesyonel lig tarihin ilk maçında forma giyen 81 yaşındaki  Ferman, MKE Ankaragücü gerçek ligine döndüğü  için çok sevinçli.

ALİ ÖCAL/ÖZEL HABER

MKE Ankaragücü, 6 yıl sonra tekrar döndüğü Süper Lig’de 2018-2018 Sezonu’nun açılış maçında bugün Galatasaray’la karşı karşıya gelecek.Bu karşılaşma öncesi www.golankara.com ile tarihi bir buluşmaya imza attık. Bundan tam 59  yıl önce ülkemizde futbol topunun, “ilk” kez profesyonel futbol adına santra yuvarlağına konduğu gün Sarı-Lacivertli formayı giyen Coşkun Ferman ile bir araya geldik. Uzun araştırmalardan sonra bulduğumuz, Coşkun ağbi, o  gün  İstanbul Mitatpaşa Stadı’nda sahaya çıkan Orhan Sözeren, Orhan Çakmak, İsmet Anlar, Ergün Taner, Hasan Yedek, Hüsamettin Poyrazoğlu, Yücel Öngelen, Arif Kom, Seyfi Kentkuran, Mesut Elçin 11’nden hayatta olan tek kişi. Sözleştiğimiz saatte,  Konur 2 Sokak’ta Buluş Kıraathanesi’nde kucaklaştık. Orhan Ferman’ın ilk sorusu, “Kendisini nasıl bulduğumuz “ oldu. Biz de kendisine, “Mesleğimizin gerektirdiği hassasiyeti “cevap olarak verdik.Uzun bir bakışmanın ardından peş peşe yağmur gibi sorularımızı yönetmeğe başladık. Coşkun Ferman, uzun süre kimsenin kendisini aramamış olmanın burukluğu ile tarihe MKE Ankaragücü’nün “ilk” maçı olarak geçen Fenerbahçe karşılaşmasından başladı anlatmağa. İşte Buluş Kıraathanesi’nde duygu dolu buluşmada öne çıkan başlıklar:

“TUZLA’DA ASKERDİM”

“Profesyonel lig başladığında, 1959 senesinde İstanbul Tuzla’da askerdim. Özel izin alınarak maçlara çıkıyordum. İlk maçımız Fenerbahçe ile idi. Mithatapaşa Stadı’nda mahşeri bir kalabalık vardı. İlk yarısı 1-1 bir biten maçı 3-1 kaybettik. O günkü koşullar elbette böyle değildi. İmkanımız yoktu ama çok güzel samimiyetimiz vardı.O günlerimi çok arıyorum. Uzun yıllar maçlara gitmiyorum. Artık unutulduk. Kimse de arayıp sormuyor.Sağlık olsun. Ben tam 6 sezon bu takımın formasını giydim. Bir yıl da yöneticilik yaptım.”

“ABİDİNPAŞA’NIN ÇOCUĞUM”

“Ben eskiden gecekonduları ile meşhur Abidinpaşa’nın çocuğum. Çocukluğumuz mahalle aralarında  taştan kaleler kurup futbol oynamakla geçti. Sonra o zaman Kale İstatistik takımı vardı. Orada oynadım. Sonra şoför esnafının takımı olan  Oto Yıldırımspor’a geçtim. Bu takımda 2 sezon Milli Lig’de foram giydim. MKE Ankaragücü’ne 5 yıl önce denenmeğe gidip beğenilmedim. Sonra da Şekerspor ile MKE Ankaragücü beni almak için birbiri ile yarıştılar. Bu yarıştan Ankaragücü galip çıktı. “

“ÜNİVERSİTE İLE FUTBOLU BİRLİKTE GÖTÜRDÜM”

“Ben futbol oynarken Ankara Ticari İlimler Akademisi’nde de okuyordum. O zamanlarda futbol oynayıp ta üniversite tahsili yapan oyuncu parmakla gösterildi. Mezun olduktan sonra İstatistik ve Makine Kimya Endüstri Kurumu’da memur, hesap uzmanı ve Tüfek Fabrikası Müdürü olarak çalıştım. Bizim zamanımızda futbolda çok para yoktu. Lefter’lerin, Metin Oktay’ların 70 bin,  80 bin aldığı yıllarda ben en fazla 27 bin 500 lira aldım.O günün koşullarında iyi para sayılırdı “

“LEFTER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTIRDI”

“Bizim hayatımızda anılara çoktur. Benim hiç unutamadığım anım Lefter’in bizi kafa kafaya çarpıştırması oldu. Nasıl mı oldu ? Güneşspor’un Başkanı Avni Bulduk Fenerbahçe ile hazırlık maçı almış. Beni de çağırdı.  Ben de gittim.  Avni ağbi Mümtaz, Aykut, Doğan ve bana Lefter’i tutma görevi verdi.Maçın bir anında bir de baktık Lefter dördümüzün ortasında kalmış. Ardından bir baktık, Lefter hepimizi kafa , kafaya çarpıştırıp, aramızdan sıyrılıp çıkmış. O gün bugün hala bu nasıl oldu anlamış değilim.Çok büyük futbolcu idi”

“GELDİK GİDİYORUZ “

“MKE Ankaragücü’nün tekrar Süper Lig’e döndüğü için çok mutluyum. Uzun süredir maçlarına gitmiyorum. Şu kriz başladığı yıllarda kulübe aidatımı ödemek için gitmiştim. Oradaki görevliler üyeliğimin silindiği söylediğinde beynime kaynar sular döküldü. Bizler geldik gidiyoruz. Yaşam da vefa diye bir şey var. Eski futbolculara neden bu vefa gösterilmez , doğrusu buna çok üzülürüm.”

162 KEZ FORMA GİYDİ.

Bugün 81 yaşında olan Coşkun Ferman, MKE Ankaragücü formasını 1959-1965 yılları arasında 6 yıl terletti.   147’si  lig, 15’i kupa  olmak toplam 162 kez giyen, 3 gol atan Ferman İran ve Pakistan’ a karşı 2 kez de Türk  milli formasını giydi.

 

 

Yorum Yap