ANKARA’YA HEPİMİZ ÖZEN GÖSTERMELİYİZ

132

Ulusal ve evrensel gelişmelerden kopmadan 45 yıldır bir şekilde sporun içinde bulundum. Kent gazeteciliği yapmanın doğasında mı var, bilinmez…Ekim ayı beni çok heyecanlandırır. Nedir bu ayın “sihri” derseniz…5 Ekim’de sesiz bir şekilde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e , “Ankara Hemşehriliği”nin verilmesinin yıl dönümünü  kutladık. Bugün de Ankara’nın başkent oluşunun coşkusunu, heyecanı bir kez daha yaşayacağız. İki hafta da sonrada Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağız.Bu takvim yaprakları hem ülkemiz için hem de şehrimiz için çok önemli. Hele yaşadığımız şu süreçte bu özel günleri daha da iyi analiz etmeliyiz. Aslında bu tarihlerin en anlamlısı , en kıymetlisi 19 Aralık ‘tır. Dikmen Keklik Pınarı’nda Mustafa Kemal Atatürk’le göz göze gelen bu kültürün mensupları bir ulusun kaderine maya oldu.
BU KENT ÇOK ÖZEL BİR KENT
Bu özel günler de çok derin duygular yaşarım. Ankara’ya her kim olursa , en sadece vatandaştan en üst düzey devlet adamına kadar herkes özen göstermeli.Ankara çok özel bir kent, Ankara sadece bizim değil, tüm Türkiye’nin kalbi.Bu kalp tüm dünyayı heyecanlandıracak şekilde çarpmalı. Bugün Kurtuluş Savaşı’nın karargahı Ankara’nın “Başkent”lik le taçlandırılmasının 97. yıl dönümünü kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Biliyorum, bu müstesna gün için törenler düzenlenecek. . Başkent Ankara’nın her alanda iddiasına ve konumuna yakışır bir”Başkent “olması için, bu günde dünü hatırlayacak, bugünü yaşayacak ve geleceğe ait umutlarımızı hayallerimiz gözden geçireceğiz. Mutlaka, bu ölümsüz , ebedi Başkent Ankara’nın bir çok sıkıntıları var. Bu özel günde bu şehrin , “yılan hikayesi” ne dönen “stat” meselesi bir kez daha gündeme taşıyacağım. Bu konuda ciddi çalışmaların yapıldığını, adımların sıklaştığını biliyorum. Özellikle son bir yılda Keçiören, Altındağ, Mamak, başta olmak dış ilçelerimizde ciddi tesis hamlesi başlatıldığını memnuniyetle görüyorum. Bu konuda Gençlik ve Spor Bakanımız Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu tebrik ediyorum. Son 18 yılda 6 Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve bugün ki adıyla Gençlik ve Spor Bakanı’na nasip olmayan Türkiye’nin en modern stadyumunun temellerini atmak da sayın Kasapoğlu’na nasip olur. Daha da ileri gidiyorum, stadın açılış kurdelesini Mehmet Muharrem Kasapoğlu keser.Ankara bu konuda çok sabretti. Türkiye’nin en güzel stadına kavuşmayı her manada hak etti. Yurdumuzun dört bir tarafı stadyumlarla çevrilirken, hala proje ile ilgili bir takvim açıklanmadı.
18 YILDA 7 BAKANLA STADI KONUŞTUK
Bu özel günde verilen sözler , projeler gözümün önünde inanın resmi geçit yapıyor. Yılların tozlu raflarını arşınlıyorum, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak, Mehmet Ali Şahin (2002-2007), 5 yıl görevde kalmış, bu konuda atılan ciddi hiç bir adım yok.Murat Başeskioğlu (2007-2009), Faruk Nafiz Özüak (2009-2011), 2’er yıl bu görevi icra ettiler, ama Başkent Ankara’nın kanayan yarasını dindiremediler. Suat Kılıç, (2011-2013) büyük yetkilerle Gençlik ve Spor Bakanlığı apoleti ile göreve başladı. O da 2 yıl sonra Akif Çağatay Kılıç’a görevi bıraktığında ortada yine stat yoktu. Akif Çağtay Kılıç (2013-2017) 4 yıl görevde kaldı. Bu dönemde bir ilerleme yaşandı. En azından stadın yeri netleşti. Büyük uğraşlar neticesinde, “mabet yerinde güzel “denilerek 19 Mayıs Stadı’ı yıkılıp , yerine beklenen stadın yapılacağının müjdesini verdi. Hatta Akif Çağatay Kılıç, tarih verip, “2020”de stadın hizmete gireceğiniz söyledi. Ne yazık ki, kendisine temeli atmak bile nasip olmadı. Görevde bu kez çok kısa kalacak Osman Aşkın Bak (2017-2018) vardı. Ama Ankara’nın beklediği stat için hiç bir ciddi adım yine yoktu. Görev, 3 yıla yakın bir süredir Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nda. Özellikle 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi, Başkent Ankara’nın stat mevzu çok konuşuldu. Çok sözler verildi. Artık bu sözler yerine gelmeli. Avrupa Futbol Şampiyonası’nı bize Ankara kaybettirdi. Bir Başkente gösterilen bu vefasızlık kaybettirdi.
NEVZAT CEYLAN CİDDİ MESAİ HARCADI
Dilerim bu özel günde , Ankara’nın “Başkent “oluşunUn 97.yılında her alanda olduğu gibi bu konu da adımlar sıklaşır. Merakla beklenen stadın , proje, ihale aşaması geçilir. Dilerim, Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na Ankara’nın yıllarca sabrettiği , Türkiye’nin en modren , 24 saat yaşayan spor kompleksinin içinde stadının temelini atmak nasip olur. Bu konuda bir hakkı teslim etmeliyim, Ankara Milletvekili sayın Nevzat Ceylan çok çaba harcadı. Artık, diğer Ankara Vekilleri de sayın Ceylan’dan gerekli bilgileri alıp, bugüne kadar yapmadıkları görevlerini yerine getirip , bir nebze de olsa kendilerini affettirler. Bir çağrım da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanım Mansur Yavaş’a , Ankara Valimiz  Vasip Şahin’e, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Mustafa Çelik’e   MKE Ankaragücü Başkanı Fatih Mert’e ve Gençlerbirliği Başkanı Murat Cavcav’a olacak. Başkent Ankara’nın iddiasına ve konumuna yakışır bir Başkent olması için , sık sık bir araya gelmelisiniz.Bir kez daha ifade ediyorum, Ankara’ya hepimiz özen göstermeliyiz.

 

 

Yoruma Kapalı.