BAŞKAN CAVCAV KARARI ADİL BULMADI

 BAŞKAN CAVCAV KARARI ADİL BULMADI

 

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı Murat Cavcav, Türkiye Futbol Federasyonu’nun hükmen yenilgi kararıyla ilgili olarak Ajansspor‘a konuştu.Cavcav, koronavirüsten etkilenmeleri sebebiyle maça çıkamayacak takımların hükmen yenik sayılması fikrine sıcak bakmadıklarını söyledi. Cavcav, pozitif vakaların gizlenmesi durumunda sorumluluğun kime ait olacağını sordu! İşte Cavcav’ın açıklamalarında öne çıkan başlıklar şunlar:

“KARARIN ADİL OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”
“Bu kararın adil olduğunu düşünmüyorum. Hükmen yenilgi, kulüplerin üzerlerine düşen sorumlulukları yapmaması durumunda başvurulacak en son seçenek olmalıdır. Pandemi sürecinde zaten mağdur olan kulüplerin bunun üstüne bir de cezalandırılması bana hiç mantıklı gelmiyor. Futbolda bazı durumlar vardır, örneğin denir ki hem penaltı kararı hem kırmızı kart olmaz. Yani iki ceza birden uygulanmaz. Aynı durumun bu konuda da geçerli olması gerekir. Ben, 27 futbolcum pozitif olmuş buna mı üzüleyim, üstüne bir de hükmen mağlup sayılacağım ona mı üzüleyim? Bir iki oyuncu pozitif çıktığında onların kondisyon durumunu hadi takımlar idare edebiliyor ama 27-28 futbolcu pozitif çıkmış ve ne zaman, hangi halde geri döneceği de belli değil!” diye konuştu.

“TESTLERİ TFF YAPMALI”
“Hükmen yenilgi kararı, zaten mağdur durumdaki takıma seri mağlubiyet cezası kesmekle eş değer. Benim önerim bu konuda TFF’nin sorumluluğu üstlenmesidir. Testlerin uygulanması, masrafları, sonuçların açıklanması yani bütün süreci TFF yürütmelidir. Testleri TFF yaptırmalı, sonuçlarını da kulüplere TFF bildirmelidir”

“SORUMLULUK KİME AİT?
“Asıl önemli soru, geri dönüşü olmayan böyle büyük cezaların beklediği bir durumda pozitif vakalar gizlenirse sorumluluğun kime ait olacağıdır! Ben, sorumluluk bilinci ve karşılıklı anlayışla zor sürecin aşılabileceğine inanıyorum. Kulüpler sorumlu tutulacak da üst kurumumuz TFF’nin hiç mi sorumluluğu olmayacak? Kişilerden kurumlara sürecin bütün taraflarının sorumluluk alanları öncelikle belirlenmelidir. Zor sürecin sağlıklı, adil ve şüpheye mahal vermeyecek şekilde yürütülmesini de TFF sağlamalıdır. Sezonun sonunu cezalarla değil belirlenecek doğru yöntemlerle sorumluluk alarak, en önemlisi de yardımlaşarak getirebiliriz”

Yorum Yap