BİR HAZIRLIK MAÇI İLE DEĞİŞEN HAYAT

Ulubeyspor'da oynarken Gençlerbirliği ile oynanan hazırlık maçında dikkati çeken ve Beştepe'ye çağrılan Abdullah Şahindere, futbol yaşamı ve hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

79

Gençlerbirliği’nin genç oyuncusu Abdullah Şahindere’den
açıklamalar…

Gençlerbirliği’ne geliş sürecin nasıl oldu?

Ben Ulubeyspor’da amatörde oynuyordum. Gençlerbirliği ile bir hazırlık maçı yapmıştık. Ben bir gol ağabeyim Musa iki gol atmıştı. 2-0’dan 3-2 yapıp kazanmıştık. Gençlerbirliği altyapı sorumlusu Osman Hoca vardı, bizi denemelere davet etti. Bizim ilk Gençlerbirliği hikayemiz böyle başladı. Sonrasında hemen Gençlerbirliği lisanslarımız çıktı.

Hacettepe’nin sol beki şu anda ağabeyin Musa, iki kardeş olarak Gençlerbirliği çatısı altında olmak nasıl bir his?

Ailemiz için gurur verici bir şey bu. İkimiz de Gençlerbirliği çatısı altında mücadele veriyoruz, ailemiz bu durumdan, böylesine büyük bir kulüpte olmamızdan dolayı mutlu ve gururlu. Ağabeyimle biz sürekli hayaller kurarız, hedefler koyarız. O sol bek , ben stoper ya da sağ bek olarak Gençlerbirliği A takımında ilk on bir oynamayı çok istiyoruz. Gençlerbirliği’nin bize verdiği katkıları, Gençlerbirliği’ne futbolcu olarak geri vermek en büyük hayalimiz. Buradan da Avrupa’da bir takıma giderek Gençlerbirliği’ni temsil etmeyi çok istiyoruz.

Çok küçük yaşta geçen sezon A takımla antrenmanlara çıktın. İlk dönemde ayak uydurmakta zorluk yaşadın mı?

Geçtiğimiz sezon A takıma çıktım. Mustafa Hoca kamp kadrosuna almıştı beni. Daha sonra bazı zorluklar yaşadım ama bu sezon daha güçlü olarak yoluma devam ediyorum. Mental olarak da daha güçlüyüm şu anda.

Bu sezon daha farklı bir Abdullah var. Mevkiin de değişti ve antrenman performansın da gözle görülür şekilde arttı. Bu sezonki Abdullah’ı nasıl değerlendiriyorsun?

Şu an sadece sahaya odaklanmış durumdayım. Bana yapılan uyarılar beni düşürmüyor aksine daha güçlü yapıyor. Bunun bilincindeyim. 21 kişilik kadroya girmek benim için önemli ve başarı gibi gözükebilir bu ama benim hedefim bu sezon birkaç maçta ilk 11 başlamak.

Stoperden sağ beke de evrildin. İlk hoca sana bunu söylediğinde ne düşündün?

Ben daha önce sağ bek oynamıştım ama hocamız bu kampta eksik bir mevki olduğu için beni orada değerlendirdi. İyi performans gösterince hocamız benle konuşmak istediğini söyledi, bana durumu anlattı. “Biliyorum asıl mevkiin sağ bek değil, iyi bir stopersin ama orada bir eksiğimiz var. Orada seni değerlendirmek istiyorum, senin için de daha iyi olacağını düşünüyorum.” diye benimle toplantı yaptı. Ben de altyapıda üç yıl sağ bek olarak da oynadığımı söyledim, “bu pozisyonu biliyorum. Benim için sağ bek ya da stoper fark etmez, ben takıma faydalı olmak istiyorum.” dedim. Hoca o konuşmadan sonra beni orada değerlendirdi ve eksiklerimi tek tek söyledi, her antrenmanda benimle konuştu. Sağ bek için taktikte nasıl bir rol çizdiğini gösterdi, tek tek anlattı ben de daha da bu mevkiye alıştım.

Mert Nobre bir röportajında “Mattias’ın yedeği yok, orayı nasıl çözeceksiniz?” şeklinde gelen soruya “Mattias’ın arkasında çok iyi çocuklar var, Abdullah da Ömürcan da hazır ve bekliyor” dedi. Nobre’nin bu güveni sana ne hissettiriyor?

Bana olan bu güven, özgüvenimi yükseltiyor. Takımın hocasının sizinle ilgilenmesi tabi ki daha iyi hissettiriyor futbolcuyu. Normalde yapamayacağımı düşündüğüm şeyler için daha özverili mücadele ediyorum, daha ekstra şeyler yapmak istiyorum. Hevesimi arttıran bir şey ve şunu diyorum bu ilgi ve alaka sonrasında “ben bu işi kesin yapacağım!”

Altyapıdan beri bir arada yetişmiş isimler yeni bir jenarasyon olarak A takımda. Altyapıdan gelen arkadaşlarına dair neler söylemek istiyorsun?

Altyapısından çıktığın takımın A takımında görev almak çok güzel bir duygu. Bizim özellikle 2003 jenerasyonu çok iyiydi. Altyapıdan bu akış sürekli devam etmeli. Altyapımız da iyi olduğu için A takım hocalarımız da bize özenli davranıyor sürekli destekliyor. A takıma çıkan bir altyapı futbolcusunun burada kendi yolundan geçmiş tecrübeli altyapı isimlerini görmesi büyük bir güven sağlıyor. Burası bizim takımımız hissini çok rahat görebiliyorsunuz. Taraftarımız da bu bilinçte. Kulübümüzün altyapı kültürü dışarıdan gelen futbolculardan, hocalarımıza, tribünlerimize kadar bilinen bir durum. Şans bulduğumuz, tecrübe kazandığımız zaman Gençlerbirliği’ne çok şey katacağımızı düşünüyorum arkadaşlarımla birlikte.

Dünya futbolunda örnek aldığın bir isim var mı?

Stoper olarak Sergio Ramos’u çok örnek alıyordum. Karakterden ziyade oyunculuğunu sürekli takip ediyordum. Saha içindeki mücadelesini çok beğeniyordum. Sağ bek olarak da Kyle Walker’ı izliyorum sürekli. Maçına denk gelebiliyorsam, maçını canlı olarak izliyorum; denk gelemezsem maçta yaptığı şeylerin görüntülerini bularak izliyorum. Onun gücü ve yeteneğini çok beğeniyorum.

Gençlerbirliği’nde hedeflerin neler?

Öncelikle bu sene birkaç maçta da olsa ilk 11 başlamak istiyorum. Kısa süre içinde de ilk 11’de sürekli olarak forma giyen bir oyuncu olmak istiyorum. Son olarak da Gençlerbirliği armasını ve altyapısını Avrupa’da temsil etmek en büyük hayalim.

Yoruma Kapalı.