ÇAPA’NIN İNANCI TAM

MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Fuat Çapa, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen inancı tam. Çapa, "Her yağan yağmurdan sonra güneş doğuyorsa, Ankaragücü’nün üzerine de güneş doğacaktır. Buna yürekten inanıyorum"dedi.

96

MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Fuat Çapa, Galatasaray maçı öncesi Ankara spor basını ile biraraya geldi. Basın Sözcüsü İsmail Atasoy’un da katıldığı Beştepe Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda Fuat Çapa çok önemli açıklamalarda bulundu. Sezonbaşı hazırlık kampından transfer çalışmalarına, 2023 projesinden ligde oynanan 5 karşılaşmadan sezon ki hedeflere, dünyayı ve ülkemizi tehdit eden Corona virüs belasından Galatasaray maçına kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu. Soruları yanıtladı. Ankara basınının toplantıya gösterdiği ilgiye teşekkür ederek başlayan tecrübeli teknik adamın açıklamlarından öne çıkana başlıklar şöyle:
“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK CAMİASI”
“Görevi kabul ettiğimde Türkiye’nin en büyük camialarından birine geldiğimi biliyordum. Teklifi aldığımda çok heyecanlanmıştım. Camianın büyüklüğü takımı yine Süper Lig’e getirmişti. Türkiye’de günlük başarılara bakılıyor. Geçen sezon Kasımpaşa’dan sonra bizim için riskti. Ama Fatih Başkan bir projeden bahsetti. Bu proje insanı heyecanlandırıyordu. O yüzden geldim. Bana göre başarı kalıcı olmalı.Kalıcı başarı da sağlam zeminle temel atarsan olur. Türkiye’de bunu Başakşehir ve Alanyaspor başarıyor.”
“BU GÜNE KADAR TAM KADRO 4 İDMAN YAPTIK”
“Yönetimiz transferi erken açmak için inanılmaz çaba sarfetti. Transfer yasağını erken açamadığımız için BB.Erzurumspor maçına mevcut kadromuzla çıkamadık. Hatta bazı oyuncularımızın lisansını bile çıkaramadık. 12 Ağustos’ta hazırlık dönemine başladık. 33 oyuncu vardı. Şimdi o oyunculardan sadece 14 kişi kaldı. Bugüne kadar 74 idman yaptık. Maalesef tam kadroyla birlikte 5 tane bile idman yapamadık. Mart ayından itibaren yaşadığımız süreci göz önünde bulundurduğumuzda işler normal akıyor gibi görünüyor. Ama öyle değil. Yaşadıklarımızı dışarıdan görmekle, olayı yaşamak arasında çok fark var. Birde lig sürekli durdu. Bay haftası, Milli maç arası oldu, Hatayspor maçı arası yaşadık. Takım oyunundan bahsediyoruz. Takım olmak 1-2 günde olmuyor. ”
“LİG ASLINDA 22 TAKIM”
“Lig 21 takımlı görünüyor. Aslında 22 takımız. Bir de Koronaspor var. Çünkü hafta içi belli bir çalışma yapıyoruz. Ama test sonuçları pozitif çıkınca bütün planlar bozuluyor. Bolingi sakatlandı, yönetimimiz fedakarlık yaptı ve Börven’i getirdi. 1 antremanla maça çıkardık. Bugün için toplam 7 pozitif vakamız var. Belirti gösteren 1-2 oyuncu var. Onları da takımın içine sokmadık. Rize’ye giden kadar hiç bir şey yoktu. Önce sahada pozitif olduk, sonra geldik burada pozitif olduk. Corona belki de sezon sonunda şampiyonluğu belirleyecek. Tabii şartlara ayak uydurmak zorundayız. ”
“SON 18 YILIN EN İYİ KADROSU”
“Bu kadro 2002 yılından bu yana Ankaragücü’nün kurduğu en iyi kadro. Bu kadro bugün için değil 2023 için kuruldu. Buraya gelen oyuncuların hepsi 2023 projesi için geldiler. Bu kadro yarın oynayacağımız Galatasaray kadrosunda 2 oyuncunun maliyeti bile değil. 2023 projesi için henüz futbolcularımızla mevcut şartlar nedeniyle gerekli şekilde konuşuamıyoruz. Ama bu büyük hedefi gerçekleştirmek için herkese görev düşüyor.”
“HAKEM FAKTÖRÜ ”
“Bugünkü duruma baktığımızda hakem faktörünü de göz önünde bulundurmamız lazım. İnanın Kayserispor ve Çaykur Rizespor maçlarınından sonra bu hakemlerin vicdanlarının rahat olmadığını biliyorum. Çünkü bu hakemleri tanıyorum. Futbol hata oyunu bunu biliyoruz. Ama bu hatalar sadece bize yapılıyor. Voca’nın burnu kırıldı kart yok, Paintsil’in belinde ödem oluştu 8 gün idmana bile çıkamadı. Paintsil, Rize maçında ağrılarla oynadı. Rizespor maçında Erdi’ye atılan dirsek var, diğer taraftan Alper dokunmadan kırmızı gördü. Bunların teknik ve taktiksel olarak önüne geçmek mümkün değil.”
“KİMSENİN BEKLEMEDİĞİ SONUÇLARI ALACAĞIZ”
“Bugün 21 takımlı lig oynanıyor. 40 maç oynanacak. Zaman lazım… Biz bütün şanssızlıkları üst üste yaşıyoruz. Ama her yağmurdan sonra güneş doğuyorsa, Ankaragücü’nün üzerine de güneş doğacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Geçen sezon devre arasına kadar olan sonuçlarda taraftarın katkısı vardı. Pandemiden en çok etkilenen 3-4 takım varsa, inanın bunda en çok etkilenen takım bizizdir. Ben inanıyorum ligin sonu çok değişik olacak. Ligin sonunda yeniden burada olduğumuzda gelecek sezon ki hedeflerimizden bahsedeceğiz. Benim için maddiyat en son planda gelir. Ankaragücü’nün en büyük şansı başkanı ve yönetimidir. Taraftarlarımız rahat olsun. Özlenen Ankaragücü hedefleri ile birlikte gelecektir. Biz yarın iyi oynayacağız. İyi sonuç alacağız. Kimsenin beklemediği sonucu alacağız. Yarın 10 oyuncumuz olmayacak. Alt yapıdan 3 oyuncu kadromuzda olacak. Biz Ankaragücü olarak Avrupa arenasında olmak istiyoruz. Buna hep birlikte inanalım.”

Yoruma Kapalı.