FUTBOLUN GÜCÜ

 FUTBOLUN GÜCÜ

Futbol toplumları derinden etkiliyor. Meşin yuvarlak, 20.yüzyılın ikinci yarısından itibaren tüm spor dallarını geride bırakarak önüne geçilmez bir hızla ilerliyor. Futbol, dünyanın en değerli sosyal ve ekonomik ürünü olarak ilgi alanına almadığı nerede ise hiçbir ülke bırakmıyor.

Futbolun gücü ve etkisi artık herkes tarafından kabul görüyor. Tüm dünya böylesine muhteşem güçten en büyük faydayı temin etmek için çok büyük çabalar veriyor.

ÇOK SEVİYORUZ

Ülkemizde de futbol dünya ortalamasının çok üzerinde bir sevgi ve ilgi ile takip edilmekte. Ama bu aşırı alaka hiçbir zaman asrın oyunundan fayda temin etme noktasında çok büyük kazançlar elde ettiğimiz anlamına da gelmemeli.

Bilakis futbolun ekonomik ve soysal boyutundan ve de istihdam gücünden elde edilen kazançlar noktasında çok da başarılı olduğumuzu söylemek mümkün değil.

YETENEK VAR

Futbol için en büyük zenginlik genç bir nüfusa sahip olmanın yanında en temel gereksinim bu spor dalı için gerekli olan yeteneğe sahip olmak. Ülkemiz dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkelerinden biri. Böylesine muhteşem bir güce sahip olmak inanılmaz bir zenginlik.

Sevginin yanında Türk gencinin futbol için gerekli olan yeteneğe sahip olmadığını kimse söyleyemez. Belki dünya futbol piyasasında parmakla gösterilecek sayıda yeteneğimiz ter dökse de gelecekte bu sayının hızla artacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

NEYİN FARKINDAYIZ Kİ ?

Biz millet olarak üzerinde yaşadığımız topraklarda çok şeyin kıymetini bilmediğimiz gibi futbol konusunda da çok şeyin farkında değiliz.

Bu konuda bildiğimizi sandığımız çok şeyi de eksik biliyoruz.

Kesinlikle Türk gençleri futbol için yetenekli. Biz böylesine büyük bir kaynaktan nasıl yararlanacağımızı da maalesef bilmiyoruz. Her şeyden önce futbolu yeterince ciddiye alma noktasında sıkıntılar var. Futbol kesinlikle sade futbol değil. Bir oyunun ötesinde çok şey ifade eder.

HİÇ BİR İŞİMİZİ DOĞRU YAPMADIK

Futbolda ülkemiz son yılların ekonomik manada en büyük sorunları ile boğuşuyor.  Kulüpleri borç batağında. Bu sıkıntılardan kurtulmak için ülkenin tüm kaynakları gözden geçiriliyor. Deyim yerinde ise sinekten yağ çıkarma mücadelesi veriliyor. Elbette yılların sorunlarını kısa vade de atlatmak mümkün değil. Samimi ve özverili çabalar verilmeli. Sonra bu sorunlar bir anda ortaya çıkmadı. Yılların birikimi sonucudur bu çekilenler. 

NEDEN ÇÖZÜME KATKI SUNMASIN

İşin özeti: bugünkü tablo, hiçbir işimizi doğru yapmamızın neticesidir. Artık ağlama değil, çözüm zamanıdır. Herkes taşın altına elini koyarak,  kulüpleri kimse babalarının çiftliği gibi yönetmeyecek. Çalmayarak, çırpmayarak ve de bir birimizi kandırmayarak bu sorunu aşacağız.

Futbol neden sıkıntıların aşılmasında bir katkı sunmasın ? Bal gibi de olur. Futbolun yönetimini teslim ettiğimiz kurum öyle hantal ve ağır çalışıyor ki böylesine muhteşem bir ürün ülkenin sıkıntılarının aşılmasında gerekli katıyı sunmuyorsa sebep kendileri. Ben iddia ediyorum futbol ülkemizin sosyal ve ekonomik ve de istihdam gücü noktasında sorunlarına hiçte küçümsenmeyecek katkı sunacak değerli bir üründür.

Yorum Yap