GERÇEKTEN AMATÖR FUTBOL KONUŞULUYOR MU ?

 GERÇEKTEN AMATÖR FUTBOL KONUŞULUYOR MU ?

ARAŞTIRMA -İNCELEME
Hiç ama hiç sanmıyorum…Konuşması gerekenlerin, etkin ve yetkin isimlerin Amatör Futbol ile ilgili, bu zorlu süreçte dişe dokunur hiç bir açıklamalarına rastlamadım. Bu benim için hiç de sürpriz değildi. Bir şekil de 45 yıldır bu büyük organizasyonun içinde bulundum. Bu kriz başladığında, “Normal şartlarda Amatör Futbolu yönetemeyenler , bu zorlu süreçte çok zorlanacaklar. Gelin bunu bir fırsata çevirelim, Amatör Futbol organizasyonunda yaşanan tüm aksaklıklarla, yanlışlarla yüzleşelim, yeni bir sayfa açalım.” demiştim. Üzülerek ifade edeyim ortada henüz hiç birşey yok. Bilinçli şekilde Yıllarca Amatör Futbol’a reva görülenleri paylaşıyorum. Bir takım mesajlar vermek istiyorum. Bir tane üstüne alınan yok.Geçtiğimiz günlerde bir grup amatör futbolcu, sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşıp, Amatör Futbol organizasyonun sorunlarını dile getirdiler. Cumhurbaşkanımız, “Sadece Ankara’da mı yoksa tüm Türkiye’de mi oynanmıyor ? “diye manidar bir soru sorup, konuyu inceleteceğini söyledi. Arkasından da Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan üç futbolcu ile biraraya geldiler. Bakan ve Genel Müdür de bilgilendirildi. Bu toplantının ardından Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Kurulu alel acele Ankara’ya çağrıldı.Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Başkanı aynı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi ve de aynı zamanda Amatör İşler Sorumlusu Ali Düşmez illerden gelen talepleri değerlendirerek görüştü.Meşhur kitapçığın yayınlanma tarihi belirlendi. Artık bir şekilde Amatör Futbol otganizasyonun başlamasıyla ilgili bir adım atıldı. ama nasıl, başlatılır, hangi kategoriler öncelikli oynatılır o konuda bir netlik yok. Yalnız , Bölgesel Amatör Lig’in (BAL) oynanması konusunda öncelik verileceğini biliyorum. Bekleyip göreceğiz…
SAKATLIK HABERLERİ
Son zamanlarda her ne kadar zahmet edip okumasalar da Amatör Futbol ile ilgili son 25 yıldan önemli paylaşımlar yapıyorum. Neden acaba ? Bunu mutlaka sorgulayan duyarlı takipçilerimiz var. Onlar gerekli yorumları da yapıyorlar.Bir haftadır da 20 yıl önce ve 15 yıl önce Amatör Futbol organizasyonunda sağlığının ne kadar önemli olduğu konusunda gündeme taşıdığım sorunla ilgili gazete kupürlerini sizlerle paylaştım. Peki neden acaba ? Sizi fazla zorlamayayım. Ben anlatayım. İnsan sağlığından daha önemli bir şeyin olmadığını sanırım artık bu süreçte öğrenmeyen kalmamıştı. Amatör futbolcularının sağlığı ile ilgili ne kadar hassas olduğumuzu bilen bilir.Nasıl olmayım. Hayatını kaybeden, sakat kalan  o kadar çok futbolcu biliyorum ki…Hep amatör futbolcuların sağlığı, “Ölümlerle gündeme gelmesin.” diye çırpındım.
ATİLLA FERAH’IN PAYLAŞMI
Türk spor teşkilatında çok önemli görevler almış. Gençlik ve Genel Müdür Yardımcılığı, Bakan Danışmanlığı yapan, spor yayıncılığına kitaplar kazandıran aynı zamanda da Yapıspor Kulübü Başkanı olan Atilla Ferah , yaklaşık 2 yıl önce Facebook sayfasından 14 Nisan 2019 tarihinde bir paylaşım yaptı.Bu paylaşım üzerine, yorumlar gelmeye başladı.Bu yorumlardan biri çok önemli bir isimden geliyordu. Kendisini yakından tanıma fırsatım olmadı. Ama aldığı görevler özelikle futboldaki sorumluğu nedeniyle tanıdık bir isimdi. Yorumu yapan Ahmet Güvener’di.Güvener , çok iyi bir eğitim almış. Boğaziçi Üniversitesi mezunu Master ve Doktorasını yurt dışında önemli üniversitelerde yapmış. Yeditepe Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmış. Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği yapmış, Merkez Hakem Kurulu Başkanılığı, TFF Gelişim Direktörü,Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Danışmanı, devasa bütçeli organizasyonlarda önemli görevler almış.Neler….Neler…İnanılmaz bir tecrübe ve birikim…Ama gelin görün ki facia yorumlar….

İsterseniz , ben noktasına virgülüne dokunmadan Atilla Ferah ve Ahmet Güvener’in bu yorumları sizle paylaşıp, ondan sonra devam edelim.

14 Nisan 2019 ·
Atilla Ferah
Ankara 2. futbol lig müsbakasınd sakatlanan Yapısporlu futbolcu bu şekilde saha dışına taşınıyor.İlgili yekililer siz bu görüntünün neresindesiniz.

Yorumlar
Ahmet Guvener
Dünyanın her yerinde amatör maçlar böyle oynanır. Sakatlık oldu mu böyle taşınır ve gerekirse ambülans çağrılır. Türkiye’de futbolun yaygınlaşmamasının nedenlerinden birisi de amatör maçlarda profesyonel maçlardaki koşulların olması beklentisidir.

Ahmet Guvener
Tabii yukarıdaki resmin bir amatör maç resmi olduğu varsayımıyla…

Atilla Ferah
Ahmet Guvener ilginç bir yaklaşım, sporcu sağlığın korunmasında amatör ,profesyonel bir ayırım sporun evrenselliği ile örtüşmüyor.

Ahmet Guvener
Atilla Ferah yahu geçeceksin böyle slogan popülist söylemleri kafanı ülkeden çıkarıp başka ülkelerde ne oluyor diye bakacaksın. Mesela Almanya’da insan sağlığı Türkiye’den daha mı az önemli. Ben yurt dışında amatör maçın bir oyuncunun ayağı kırıldığı için Ambulans beklenirken 25 dakika beklendiğini bilirim. Her sahaya ambülans doktor vb koyarsan böyle 85 milyonluk ülkede bir kaç yüzbin amatör futbolcu ile Çelik çomak oynarsın. GSGM frekansından çıkıp olaya evrensel bakmak gerekiyor.

Bu yorumlardan sonra Ali Öcal olarak ben devreye giriyorum.Dayananıyorum…Aynen aşağıdaki sözleri sarfediyorum.

Ali Öcal
Sayın Ahmet Güvener’e yürekten teşekkür ediyorum. 45 yıldır sorduğum sorunun cevabını Türk futbolunun kader adamlığını yapmış bir isimden aldığım için tarifi, imkansız bir mutluluk yaşıyorum..Güvener’in yorumları Amatör futbol tarihi adına bir milat olacak.Çok kapsamlı bir açıklama tarafımdan yapılacak. Saygılarımla…
Evet tüylerimi diken diken eden bu yorumlardan sonra Özellikle Ahmet Güvener’in yorumlarından sonra 45 yıldır sorduğum , “Amatör Futbol Neden Böyle ? “sorusunun cevabını bulmuştum.
Amatör futbol adına özellikle 1992 yılından itibaren özerkliğin kazanıldığı 29 yıldan beri , Türkiye Futbol Federasyonu’nda görev alanlar görevini layıkıyla yapmadılar. Gerçekleri konuşmadılar. Amatör Futbolun, ne anlama geldiği, içeriğini hiç bir Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı anlamadı.Onlara bunu anlatmakla yükümlü olanlar hiç bir zaman gerçekleri konuşmadılar. Hala da konuşmuyorlar. Amatör futbol bir şekilde bu ülkede oynanmaya devam eder. Ama bu kafalarla, bu zihniyetle Amatör Futbol hiç bir yere varmaz. Türkiye ilk kez Amatör Futbol’u bu kadar ciddi şekilde sorgulamaya başladı. Bu işi yapamayanlar derhal , en kısa zamanda Amatör Futbol’un üzerinden ellerini çeksinler. Hiç kimse de kendini kandırmasın. 2020-2021 sezonu, bir kaç kategoride oynanır. Bundan sonra siz 2021-2022 sezonun hazırlıklarını yapın. Bu ülkede Amatör Futbol’a katkı sunacak, her manada binlerce, onbinlerce , hatta ve hatta yüzbinlerce insan var. Yeter ki, o koltuklara yapışıp kalanlar o koltukları bir terk etsinler. Amatör Futbol asla ve asla böyle yönetilmez.
Sakın kimse bana, ” Amatör Futbol konuşuluyor” demesin. Amatör Futbol böyle konuşulmaz..

Yorum Yap

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.