HAFTANIN NOSTALJİSİ ….

199

Başkent Ankara , Türk hakemliğinin lokomotifi ve kalbi idi. Bu yürekte şimdi bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Damarlarda tıkanıklık var.

Yirmibirinci yüzyılın takvim yapraklarını birer, birer yırtıp çöpe atıyoruz. Ankara her alanda olduğu gibi futbolumuza yeni cesur düdükler sunmakta zorlanıyor. Artık bu suskunluk sona ermeli ve Başkent Ankara’nın futbolda düdüğü tekrar ötmeli. Bu da üst düzey hakem yetiştirmekle olur. 2019-2020 sezonunda Ali Palabıyık ve Yaşar Kemal Uğurlu, Ankara’nın yetiştirdiği öne çıkan isimler oldu.

Şimdi bu iki hakemimizle ilgili sizleri yaklaşık 20 yıl öncesine götüreceğim. Zamanın İl Hakem Kurulu, zorlu amatör küme maçlarınında 2’sine o gün üst düzey ve gelecek vadeden hakemler atıyordu. 19 Mayıs 2 Nolu Dış Saha’da oynanan Demetevler Karadenizgücü-Polatlıspor maçına bugünün FİFA Kokartlı Süper Lig Hakemi Ali Palabıyık’ı, 1 Nolu Dış Saha’da oynanan Yenidoğanspor-Barışspor maçında da bugün Süper Lig Hakemi olan Yaşar Kemal Uğurlu düdük çalacaktı. Ben de böylesine önemli bir anı, tarihe not düşmek için fotoğraf makinemin  deklanşörüne basıyordum.

Ali Palabıyık‘lar, Yaşar Kemal Uğurlu’lar çok zor şartlarda, büyük mücadeleler vererek bugünlere geldiler. Değerlerimize sahip çıkalım.
BU BİR OYUNDUR MAKUL HOŞGÖRÜ HEP OLMALI
Futbolun, “olmaz ise olmaz ” unsurlarından hakemler, çağın oyununun en büyük riskini üstlenen kişidir. Böylesine zor ve riskli görevi ifa eden camianın mensuplarına o kadar büyük haksızlıklar yapılmakta ki, bazen bu kadarını da hak etmediklerine şahit oluruz. Bir hakim, kararını defalarca dosyayı inceleyip, tanık ve sanıkları dinleyerek verme şansına sahipken, bir doktor hastasını tedavi ederken her türlü tetkikleri yapma şansına sahip iken, hakemin sahada bir anda karar verme mecburiyeti olması , hangi meslekte böylesine zor ve risklidir. Futbol oyunu bir hatalar manzumesidir. Oyunun tüm paydaşlarının hata yapma şansı mutlaka olacaktır.Hakemlerimizin hata paylarındaki toleranslarımızı biraz daha yükseltmeliyiz. Tabi bu tür hataların sonuca tesir etmemesi çok önemlidir.Hakemlerinin dürüst ve adil olmaları da toleransın artmasında en büyük etkendir.

Yoruma Kapalı.