HÜZÜNLÜ VEDA

 HÜZÜNLÜ VEDA

Oldum olası vedaları sevmem. Bir parçanı alır götürür bu gidişler. Geriye hep unutamadığın o güzel anılar kalır. Paramparça eder çoğu zaman da toparlayamazsın parçalarını. Boncuk boncuk süzülür gözlerinden niye olduğunu, neden olduğunu anlayamazsın.

Böyle hüzünlü bir vedayı, yere serilen ve duvara kazınan hatıraları hiç hak etmedin be 19 Mayıs Stadı. İlmek ilmek işlenen, çoğu zaman sevinçleri kimi zaman üzüntüleri biriktiren o bembeyaz duvarlar kara dumanlara ve is kokan havayı hiç ama hiç hak etmemişti oysaki.

Dalından düşen bir yaprak gibi ortalığa saçılan anıları, söyle kim toplayacak ANKARA!
Gelin gibi süslenmiş; her rengin ayrı ayrı bir değer ifade ettiği, hayat bulduğu, o duvarlardaki anıları kim bir daha geri getirecek ANKARA!
Yuvasız kuşlar gibi dağılan, parçalanan umutlarımızı, çilekeş sevdalarımızı kimler toplayacak ANKARA!
Daha sırtında onca emeğin ve mücadelenin teri soğumamış körpecik evlatlarımızı nasıl toparlayacağız ANKARA!
Ağzı süt kokan, bir hedef uğruna meşin yuvarlağı sevgili bellemiş o yanık tenli bebelerin hayallerini kimler geri getirecek ANKARA!

Bunca alın terini bir kenara atıp, binlerce sporcuya, antrenöre, kulüp başkanına ve taraftara bu yapılan veda hiç ama hiç yakışmadı. Amatör spor kulüplerin önünden geçerken cıvıl cıvıl çocuk seslerini ve çay muhabbetlerini düşümdün de… Bunlar hiç ama hiç olmayacak bir daha.

Ankara 19 Mayıs Stadı’nı haftada sadece bir kez maç oynamaya gelen, Ankaragücü ve Gençlerbirliği’nin zannedenler şimdi amaçlarına ulaştı. Oysaki 19 Mayıs Stadı altında yüzlerce amatör spor kulübü yaşıyordu. Bu yıkım adeta spor kulüplerinin tepesine yıkıldı. Bir çok spor kulübü A takım harici takım çıkaramayacak ve binlerce sporcu açıkta kaldı ve futbolu bıraktı. A takımlarda antrenman malzemelerini sırtına yükleyip semt semt antrenman yeri bulma telaşında. Duş alacak ve soyunacak yer hak getire. Türkiye de statlara milyon dolarlar harcanırken, Türkiye’nin başkentinde amatörler üvey evlat gibi görüldü ve ne yaparlarsa yapsınlar mantığıyla sersefil bırakıldılar.

Dış sahalar sezon sonuna kadar yıkılmayacak deniyor ama, o yıkım ve yapım esnasında onca hengame arasında o toz ve moloz yığını arasında nasıl resmi maç oynanacak o da bir muamma!

Yazımın başında da dediğim gibi hüzünlü vedalar oldum olası bana zor gelmiştir. Bu veda da bana ve tüm Amatörlere çok ağır geldi. Bu veda böyle olmamalıydı. Bu veda ANKARA’ya hiç ama hiç yakışmadı. Tam 84 yıllık spor hafızamız olan bir mabede veda böyle mi olmalıydı ? Biriktirilen anıla, kurulan dostluklar, hüzünler, sevinçler aklıma geldikçe içim bir tuhaf olacak. Alışmak çok kolay olmayacak ANKARA…

Yorum Yap