KADIN SPORLARININ YÜKSELİŞİ

209


Eşit ödeme anlaşmalarından inanılmaz geri dönüş hikayelerine; rekor izleyici ve takipçi kitlelerinden yeni medya anlaşmalarına kadar, kadın sporları artık her zamankinden daha popüler. Nielsen Sports’un yeni araştırma projesi, genellikle benzer seviyelerdeki erkek sporlarına oranla daha az dikkat çeken kadın sporlarında, hak sahipleri, markalar ve medya için henüz kullanılmayan, potansiyelli yeni ticari fırsatlara vurgu yapıyor.

Dünyadaki sekiz önemli pazarda (ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, Avustralya ve Yeni Zelanda) yapılan ankete göre sporseverlerin %84’ünün kadın sporlarıyla ilgilendiğini tespit etmiştir. Ayrıca bu kişilerin %51’i de erkektir. Bu da kadın sporlarının toplumsal cinsiyet düzeyi bakımından dengeli bir grup tarafından takip edildiğini teyit etmektedir.

Kadınlara özgü spor branşlarına olan ilgi kadın ve erkek etkinliklerinin birlikte sahnelendiği sporlara oranla daha fazla olma eğilimindedir. Örneğin: atletizm, tenis, triatlon, karma dövüş sanatları ve extreme (aksiyon) sporları.

Anketin yapıldığı sekiz bölgedeki genel nüfusun %45’i, bir kadın sporu etkinliğine canlı olarak katılmayı düşünmekte. %46’sı televizyondan ücretsiz bir şekilde yayınlanması durumunda kadın sporlarını daha fazla izleyeceklerini söyledi.

Kadın sporlarıyla ilgisinin olmadığını söyleyenlerin %38’i “izlemediklerini”, ancak “ilgilenebileceğini” söylemeleri, şu anda kadın sporlarını takip etmeyen kişilerden oluşan paydaşlardan oluşan potansiyel bir pazar ortaya çıkarmaktadır.

Kadın sporlarıyla ilişkili özellikler, markaların ilişkilendirmek istediği bazı değerleri yansıtmaktadır. Böylece kadın sporlarındaki ticari büyüme potansiyeli de açığa çıkıyor. Özellikle, ankete katılanlar; kadın sporlarını erkek sporlarından daha ilerici ve ilham verici buluyor. Ayrıca daha az parayla yönetilen, daha aile odaklı ve daha temiz bir içerik olarak görüyorlar. Ayrıca kadınlar, kadın sporlarını erkeklerinkinden daha da ilham verici buluyorlar.

Kadın sporlarıyla ilişki kurmak isteyen markalar için ayrıca şu destekleyici unsurları da eklemek gerekir. Kişilerin dörtte üçü, kadın sporlarıyla en az bir markanın ilişkilendirilebileceğini belirtiyor. Yine ankete katılanların %63’ü, markaların hem kadın hem de erkek sporlarına yatırım yapması gerektiğine inandıklarını söylüyor.

KAYNAK: Nielsen Sports
ÇEVİRİ: Türker Özdil

Global Interest in Women’s Sports is on the Rise

Yoruma Kapalı.