KADİR GÜL VE YEREL YÖNETİMLER VE SPOR

 KADİR GÜL  VE YEREL YÖNETİMLER VE SPOR
Bizi yakından takip edenler, 25 yıl önce spor adına hangi hedefleri koyduğumuzu çok iyi bilirler. Bu hedeflerinin biri de , “Yerel Yönetimler ve Spor ” du. Belediye Başkanlarımıza sporun önemini anlatmak için verilen mücadeleyi, inanın şimdi ben kendime anlatmıyorum. Arşivimin tozlu raflarından dolaşırken, “Bunları ben mi yapmışım ? “demekten kendimi alamıyorum. İnsanın kendi yaptığı işler ile ilgili bir şeyler yazmasını çok doğru bulmadığımı biliyorsunuz…Bazen bizler de böyle hataya düşebiliyoruz. Mutlaka bir gelişme , kayda değer bir şeyler olmuş ki, bunları yazıyoruz. Sporun sevilip, yaygınlaşması noktasında Yerel Yönetimler’e çok büyük sorumluluklar ve görevler düşmekte. Bu konuda Evren’den Nallıhan’a kadar Başkent Ankara’nın tüm ilçelerini gezdim. Kalecik, Hasanoğlan, Lalahan, Haymana, Kazan’da üç gün üst üste, “Yerel Yönetimler ve Spor “yazı dizleri yaptım. Televizyon programları yaptık. Metropol İlçeler dahil, tüm ilçe ve beldeleri karış, karış dolaşıp sporun önemini Belediye Başkanlarımızla konuştuk. Şükürler olsun, bir, “duyarlılık ” oldu mu ? Mutlaka oldu. Spor kültürü, tesis, kulüp ve sporcu sayılarına olumlu yansımaları gördük. Ama yeterli mi ? Asla…Açık ve net söylüyorum, benim hayal ettiğim, “Yerel Yönetimler ve Spor ” vizyonuma, hayallerime yaklaşan hiç bir Yerel Yönetim anlayışına Başkent Ankara’da henüz rastlayamadım. Ben neler istemişim, benim, bu konuda yaptıklarıma, televizyon ve radyolarda neler konuştuğuma bir baksınlar. Bunu çok zahmetli buluyorlarsa , “Yerel Yönetimler ve Spor “konusunda başta Ankara Büyükşehir Belediyesi dahil, tüm merkez ve dış ilçe başkanlarımızla ile bu konuyu tartışmaya hazırım.Nerede ise bir çeyrek asrı geride bıraktığımız yüzyılın, “Yerel Yönetim ve Spor “vizyonu asla bu değil…Bu da olmamalı.
KADİR GÜL ‘ÜN SPOR VE GENÇLİK SEVDASI
Gelelim, bu konuyu bir kez daha gündeme niçin getirdim.Aslında , “Yerel Yönetimler ve Spor ” benim gündeminden hiç düşmeyecek. Ta ki…Olimpiyat düzenlemeye aday ülkemin Yerel Yönetimleri’nin çağdaş bir anlayışla spor baktığı güne kadar bu işin takipçiyim. Bu sefer, bu konudaki hassasiyetimi, Adana Sarıçam Belediyesi Spor İşleri Müdürü Kadir Gül’ün spor ve gençlik adına yaptığı çabalar karşısında duyduğum mutluluk, gurur bu satırlarının en önemli nedeni…Peki Kadir Gül kim ? Neden beni bu kadar heyecanlandırdı. Bu işi başaran kişiyi tanıyorsanız, meslek hayatınızdaki hedefleriniz için uğraş veren kişi ile bir samimiyetiniz var ise gururunuz , kalp atışlarınız bir kat daha artıyor. Son 10 yılda nerede ise tüm Adana Kadir Gül’ü konuşuyor. Görev alanında 7’den 70 ‘e bir tek kişinin bile spordan uzak olmaması için gecesini gündüzüne katıyor. Engeli çocuklarının spor yapması için her türlü çabayı sarf ediyor. Köy okullarına, çocuklarına spor malzemesi göndermek için çırpınıyor.Tüm sporcular o’nu gördüğü zaman yürekten sarılıyor.Kısaca her daim, spor ve sporcunun ve de yarınlarımız , gençlerimiz için çırpınan bir Kadir Gül…Henüz 40 yaşını bile doldurmamış, hayatına o kadar çok şey sığdırmış ki…Anlatmakla bitmez. Hele son 10 yılda, ” Yerel Yönetimler ve Spor”konusunda tam benim hayallerimin temsilcisi gibi….
KADİR GÜL KİMDİR ?
Peki kim bu Kadir Gül ? Ben o’nu tanıdığımda 18 yaşında ya vardı ya yoktu. 19 Mayıs Dış Sahaları’nın yazın zımpara gibi , kışında çamur ve karla kaplı zemininde körpecik bedeni fileleri öyle havalandırıyordu ki…Her hafta, o’nun attığı gollerini seyretmeye doyamıyorduk. 20 yıl önce çalıştığım bir gazetede Amatör 1.Küme’de Gol Krallığı düzenlemiştik.O zaman daha Süper Amatör Lig kurulmamıştı. Bu yarış müthiş bir heyecan yaratmıştı. Gölbaşı Belediyespor’un attığı 90 golün 48’inde Doğan’ın imzası vardı. Altındağ Belediyespor’un 106 golünün 46’sını Mustafa kaydediyordu. Adaletspor’lu Alper 28 golle yarışta üçüncü sırada idi.Amatör 1.Küme 4 Grup’da yenilgisiz şampiyon olan Pursaklar Belediyesporun attığı 106 golün 26’sını 20 yaşındaki pırıl, pırıl Kadir Gül filelere gönderiyordu. İnanın o günün golcüleri abartısız söylüyorum, TFF 1.Lig’de bile yok bugün…Kadir’den çok şeyler bekliyordum. O naif, zarif, insancıl yapısını Kızılay’da bir kafeteryada düzenlediğimiz ödül töreni sırasında çok iyi anlamıştım. Sıkı bir takipçisi olmuştum. Gollerini atmaya devam ediyordu. Kazan Belediyespor’da, Ostimspor’da Kalecikspor’da hep fileleri havalandırıyordu. Ama benim beklediğim Kadir’e birşeyler olmuştu. Eğitim ve spor hayatı nice yeteneği etkilediği gibi Kadir’i de etkilemişti.
SESİZ BİR ŞEKİLDE ANKARA’YI TERK ETMİŞ
Bir bakmışız Kadir Gül, sesiz bir şekilde Ankara’yı terk etmişti.Emniyet Teşkilatı’nda göreve başlamış. Bu onurlu görev 8 yıl sürmüş. O’nun spor ve gençlik üzerine hayalleri var. Bunu Adana Büyükşehir Belediye Hüseyin Sözlü keşfediyor. Adana’da “Yerel Yönetimi ve Spor”un başında artık Kadir Gül vardır. Gecesini gündüzüne katıp, önemli işlere imza atıyor. Herkes tarafından, sevilen , saygı duyulan bir isimdir. Hüseyin Soylu’nun görevi bitiminde o da ayrılıyor. Bu kez adres Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü oluyor. Şube Müdürü olarak yine çok güzel hizmetlere imza atıyor. Bu kez kapısını yine bir Yerel Yönetici, Sarıçam Belediye Başkanı Av..Bilal Uludağ çalıyor. Başkan Uludağ, “Benim gençliğimi ve belde sakinimi teslim edeceğim, sporu bilen birine ihtiyacım var.”diyor ve görevi Kadir Gül’e teslim ediyor.İşte o gençlik ve spor sevdalısı, “Uçurtmasız çocukluk dönemimin geçtiği eski mahallemde, uçurtması olmayan kardeşlerime; 23 Nisan’a özel uçurtma hediye ettim. Dünya dursun, çocuklar gülsün!”diyen Kadir Gül, 200 bin nüfuslu Sarıçam’da sporla tanışmayan bir tek kişi kalmaması için çalışıyor…Çalışıyor… Türk sporunun kurtuluşunun adresi olarak gösterdiğimiz Amatör Spor Kulüpleri’ni öyle sahipleniyor ki…Alkışlamamak elde değil. Sarıçam’da bu yıl spor kulüplerine toplamda 350.00 TL civarında yardım yapılıyor. Sarıçam Belediyesi’nde göreve başladığından bu yana bölgesinde önemli farkındalıklar yaratan Spor Müdürü Kadir Gül , “Şimdi değilse ne zaman ?” diyerek hizmet etme anlayışından yola çıkarak kulüplere ve antrenörlere yaptıkları ve yapacakları yardımları yapmaya başlıyor. Gençlik ve spor sevdalısı Dr.Bilal Uludağ’ın talimatları ile işte tüm Türkiye örnek olacak desteklerden bir kaçı:
*Amatör spor kulüplerine 2020-2021 yılı için 550 bin TL malzeme yardımı.
*BAL Ligi’ne (Kürkçüler Spor Kulübü) 60 bin TL nakdi yadım
*Süper Amatör Lig (Baklalı Spor Kulübü) 30 bin TL nakdi yardım
*1.Amatör Küme (İncilik, Suluca, Buruk, Kılıçlı Amatör Spor Kulüpleri’ne) 20 bin TL nakdi yardım.
*Engelli Spor Kulüplerine 10 bin TL nakdi yadım.
*Bölgede bulunan antrenörlere her yıl 40 bin TL nakdi yardım.
YAPILACAKLAR:
*5 yaş kategorisinin üzerinde lige katılan takımlara her yaş kategorisi için ekstra 2 bin TL nakdi yardım.
*A Takımı şampiyon olan spor kulüplerine 10 bin TL prim.
*Alt yaş kategorilerinde şampiyona olan kulüplere 2 bin TL prim.
*Türkiye Şampiyoansı’na gidecek olan takımlara 10 bin TL prim.
Adana’nın Sarıçam ilçesinde ,Yerel Yönetimler ve Spor adına yaşananları ilerim kızarıncaya kadar alkışlıyorum. Bilal Uludağ gibi Yerel Yöneticler, Kadir Gül gibi bilgili , donanımlı ve de gençlik ve spor sevdalıları ülkemin her beldesinde mutlaka vardır. Yeter ki, Yerel Yönetimler, işi ehline versinler….
İmyan Emin Cindoruk, Harun Kılıç ve 3 diğer kişi

Yorum Yap