“REFORM ŞART”

 “REFORM ŞART”

Herhalde Ankara’da amatör spor kulüpleri ve sporcuların   derdinden o’nun kadar kimse anlamaz. Bu camia ile tanışması üniversite eğitimi için memleketi Amasya’dan Ankara’ya geldiğinde başladı. Ankara Üniversitesi  Basın Yayın Yüksek Okulu’nda okurken, Yurtkurspor’un formasını giyerek  Anıttepe’nin,19 Mayıs Dış Sahaları’nın tozunu yutmaya başladı. Gazetecilik hayallerini gerçekleştirmek için çıktığı yolculuğunun daha ilk yıllarında Rüzgarlı Sokak’da gazetelerin kapısına dayandı.. Kısa sürede karşılığını aldı. Hürriyet gazetesinde stajer olarak  başlayan mesaine, mezun olduktan  sonra uzun yıllar  muhabir olarak devam etti. Günaydın ve Sabah gibi Türk  basının  büyük gazetelerinde önemli görevler üstlendi. Başkent TV’de 2000 yılların hemen başında yaptığı Amatör Spor Programı ile bir “ilk”  imza attı.İlk kez , Amatör Futbol, Ankara’da ekranlara taşındı. O görev yaptığı her kurumda amatör spor ve sporcuların,”Yaşar Ağbisi” oldu.  Ankara ‘da tesisten sağlığa, altyapıdan ekonomik zorluklara kadar her konuda sorunları gazete sayfalarına, ekranlara taşıyıp, çözüm aradı. 2010 yılında ise Yaşar Önel daha başka bir dert edindi. Bundan 8 yıl önce Çankaya Gençlik Kulübü’nü kurup, spor ve gençlik için elini bir kez daha taşın altına koydu.

“ANTRENMAN SAHASI YOK”

 

Ankara’da amatör spor kulüplerinin çok büyük sıkıntılar içinde olduğunu ifade eden Başkan Önel, “Reform şart” dedi. Ankara’daki amatör futbol kulüplerinin en büyük probleminin antrenman sahası olduğunu ifade eden Önel, “Yeni bir sezona daha, “merhaba “ dedik. Üzülerek ifade edeyim, Ankara’nın başkent kimliği ile örtüşmeyen problemler hala ortada duruyor. Bunların başında tesis geliyor. Yeterli sayıda antrenman yapacak saha yok. Antrenman yapmadan veya, hafta 1-2 saatlik antrenmanla maç çıkılıyor. Bu yılların kanayan yarası. Biz yerel yönetimlerden özellikle bu konuya çözüm bulmasını bekliyoruz. Belediyelerin spora bakış açılarının yeni bir anlayışla tekrar düzenlenmesi gerekiyor “dedi.

“BÜYÜK YIĞILMA VAR”

Profesyonel takımların altyapısında çok büyük yığılmalar olduğunu altını çizen, Önel, “Ankara 5 milyonluk bir kent.Aileler çocuklarını başta Gençlerbirliği ve Ankargücü olmak üzere profesyonel takımlara yönlendiriyorlar. Dolayısıyla bu kulüplerde çok büyük yığılma var.Bu kulüplerin amatör kulüpleri  pilot takım olarak kullanmaları belki futbolumuza çok büyük fayda sağlayacak. Resmi maç oynamadan  antrenmanla futbolcu olunmaz. Başta antrenman yapacak tesis sorunu olmak üzere, belediyelerin spor yeni bir bakış acısı ve profesyonel takımların pilot takım oluşturmaları, kısa vade amatör futbolun kulüpleri biraz da olsa rahatlatır “ diye konuştu.

Yorum Yap