SICAK BİR LİMAN ARIYORLAR

 SICAK BİR LİMAN ARIYORLAR

Böylesi ne görüldü, ne de işitildi…Dünya futbol tarihinde eşine benzerine rastlanmayan başarılara imza attılar ama devamlığı olan sığınacak sıcak limanı bir türlü bulamadılar. Ampute futbolunda şampiyonluklara ambargo koydular, sayısız takım adı altında mücadele edip kupalar kaldırdılar ama kimse onları uzun süre kanatları altında barındırmadı. Milli takıma sayısız oyuncu kazandırdılar, 2018-2019 sezonun başlamasına sayılı günler kaldı. Hala hangi isimle, hangi kulüp adı ile mücadelede edecekleri kulüpleri ortada yok. Duyanları hayretlere düşüren, “Bu kadarına da pes “dedirten gerçekleri ve yaşananları Gol.Ankara .Com araştırdı: İşte öne çıkan başlıklar

 

TAM 12YILDIR MÜCADELE VERİYORLAR

Ampute futbolu adını , Başkent Ankara’da ve ülkemizde onlarla duyurmaya başladı. Garip İnal ve İsmail Temiz, “Biz iki ayağımızla bile top oynamayı beceremezken, tek ayak, tek bacakla mı futbol oynayacağız “ diyenleri hayrete düşürecek müthiş bir mücadeleye başladılar. Sonra bu iki isime Mustafa Dülger katıldı. İlk kulüp, Keçiören Belediyespor oldu. Zamanın Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Ampute futboluna kapılarını açtı. 2007 yılında yapılan 1.Ampute Futbol Şampiyonası’nda Keçiören Belediyespor şampiyonluk kupasını sahibi oldu. Bu birliktelik sadece 1 yıl sürdü. Bu muhteşem üçlü yollarına Başkent Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Engelliler Spor Kulübü adı ile devam etti. Manisa’da yapılan 2.Türkiye Şampiyonası’ndan da boş dönmediler. Bu kez mücadelelerini ikincilik kupası ile taçlandırdılar. Bu birliktelik de yürümedi. Bir yıl sonra Ankara’nın köklü kulüplerinden Gençlerbirliği ve efsane Başkanı İlhan Cavcav’dan aldıkları teklif heyecan yarattı. Ankara’da Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan’ın anısına düzenlenen turnuvada 11 takım arasında Gençlerbirliği Engelliler Futbol Takımı yenilgisiz şampiyon oldu. Rahmetli Cavcav’da bir çok ünlü isimle bu turnuvanın açılış maçında forma giydi. Kırmızı-Siyahlı limanda sadece bir sezonluk oldu. Üçüncü Türkiye Ampute Şampiyonası’nda Büyük Başkent Engelliler Spor Kulübü adı ile yine yenilgisiz bir zafere imza atıldı. 2009-2010 sezonunda yine isim değişikliği yaşanıyor ama değişmeyen tek şey yine şampiyonluk oluyordu.

YENİMAHALLE BELEDİYESİ’NDEN BÜYÜK DESTEK

Garip İnal, İsmail Temiz ve Mustafa Dülger, bu büyük mücadelelerinde en büyük başarıları Yenimahalle Belediyespor forması altında imza atılar. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın verdiği büyük destekle, tam 5 yılda çok büyük başarılar ve zaferler kazanıldı. 2010-11, 2011-12, 2012-2013 , 2013-14 ve 2014-15 sezonlarında tam 5 yıl üst üste Ampute Süper Lig şampiyonluğunu hiçbir kulübe kaptırmadılar. Bu büyük başarılarını 2013-2014 sezonunda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu ile taçlandırdılar.

3 SEZONDA OSMANLISPOR

Yenimahalle Belediyespor’dan sonra bu kez adres bir kez daha değişiyordu. Bu kez Osmanlıspor kapılarını bu başarılı ekibe kapılarını açıyordu. Mor-Sarılı forma ile 2015-16, 2016-17, 2017-18 sezonlarının Ampute Süper Lig şampiyonu olundu. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan değişikliği nedeniyle bu kapı kapatıldı. Mustafa Dülger, Garip İnal ve İsmail Temiz, Kasım ayında başlayacakları lig için harıl harıl sığınacak bir liman arıyorlar. Çalmadık kapı bırakmadıklarını söyleyen İsmail Temiz, MKE Ankaragücü’nden haber beklediklerini söyledi. Temiz, “Şuna kadar bir çok temaslarımız oldu. Ama sığınacak bir liman bulamadık. MKE Ankaragücü’nden Mehmet Yiğiner başkanımızdan gelecek haberi bekliyoruz.Kasım ayında başlayacak ligde hangi kulüp çatısı altında yolumuza devam edeceğimiz henüz belli “ diye konuştu.

Yorum Yap