SUÇU BAŞARMAK

 SUÇU BAŞARMAK

Vah benim Türk futbolum vah… Daha neler, neler göreceğiz.

Misli.com 3.Lig 4 Grup’ta mücadele eden Adıyaman 1954 Spor Kulübü’nde bir teknik adam kıyımı yaşandı ki, tam üniversitelerde ders niteliğinde… Oynadığı 9 karşılaşmadan, 5 galibiyet , 3 beraberlik ve 1 yenilgi ile ayrılıp 18 puan toplayan genç teknik adam Mehmet Ak’ın sözleşmesi tek taraflı feshedilip, işine son verildi. Lider 68 Aksaray Belediyespor’un ardından averajla 2.sırada olan ve şampiyonluk kovalayan bir teknik adamın işine öyle hazin bir şekilde son veriliyordu ki… 17 futbolcu, teknik ekipten 2 kişi corona virüsüne yakalanıyor. Antrenman saha bulmakta zorlanıyorlar… 20 gün kale direkleri olmayan sahada antrenman yapıyorlar. Sezona sadece 2 futbolcu ile başlıyorlar…Tüm bu olumsuzluklara rağmen zirve mücadelesi veren bir takım var. Mehmet Ak, 20 Kasım 2020 tarihinde sözleşmesinin tek taraflı feshedilmesinden sonra öyle bir yazı kaleme almış ki, “içimi acıtmadı “desem yalan olur. Nelerden bahsediyordu genç teknik adam, “Bu kadarına da pes “dedirten içte o açıklamalardan başlıklar:

“SEZONA 2 FUTBOLCU İLE BAŞLADI”

“17 Ağustos 2020 itibariyle Ankara /Kızılcahamam’da sadece 2 oyuncu başladığımız Teknik Direktörlük görevimize bugün itibariyle Kulüp tarafından tek taraflı olarak son verildiği tarafımıza antrenmandayken bildirilmiştir. Bu göreve başladığımız ilk günden itibaren her türlü fedakarlığı, çalışma isteği ve arzumuzu gösterek tüm görev ve sorumluluklarımızı yerine getirdik. Bu, takımızın iki maç eksiği bulunmasına rağmen, liderle aramızda sadece üç puan fark bulunmasıyla ve liderliğe oynayan bir takım oluşumuzla sabittir.Ancak, hatırlatmakta fayda var ki, bu takımın ligde sadece 1 yenilgisi bulunmaktadır. Bu yenilgi , takımdan tam 19 kişinin corona  virüse yakalanmasını takiben maçlarımızın ertelendiği iki hafta karantina sürecinden sonra ki maçta olmuştur.”

17 GÜN ANTRENMANA ÇIKAMADI

“Bu süreçte teknik adam olarak 17 gün antrenmana çıkmadığımı ve covid tedavisi gördüğümü belirtmek isterim.Bu yenilgi , süreçte hem doğal olarak takımın antrenman yapamaması ve bazı futbolcuların test sonuçlarının negatife dönememesi nedeniyle maçta görev alamaması, hem de çekilen psikolojik sıkıntıların neticesidir. Bizler hiç bir bahane arkasına sığınmadan tüm benliğimizle mücadelemizi sürdürdük.Bu zorlu süreçte sorumluluklarımızı yerine getirmemiz dışında bizler, bu ailenin fertleri olarak yönetimden de bu süreçte destek olmalarını ve sorumluklarını yerine getirmelerini beklerdik.Fakat maalesef hiç bir zaman yanımızda olunmamış, aksine hep karşımızda duruş sergilenmiştir.Bu takım liderken bile,hep bir memnuniyetsizlik gösterilip, teknik heyet ve futbolcularımız üzerinde psikolojik baskı oluşturarak, Aksaray ile oynanacak liderlik maçı öncesi antrenman sırasında görevimize son verildiği bildirilmiştir.

“EMEKLER BU KADAR KOLAY YOK EDİLMEMELİ “

“Antrenman sahası bulamadığımız için çıkamadığımız antrenmanları, 20 gün kalesiz antrenman yapmak zorunda kalışımızı , tesislerdeki eksiklerden kaynaklı maç günlerine kadar verdiğimiz mücadeleleri, covid sürecinde 17 futbolcu ile iki teknik heyet üyesinin test sonuçlarının pozitif çıkmasından bu yana yöneticilerden bir kişi bile arayıp, “geçmiş olsun “dilekleriniz iletmemesi sezon başından bugüne kadar geçen süreçte her maçın öncesinde göreve son verme durumuyla psikolojik baskı altında çıktığımız maçları, kazandığımız maçlar sonrası dahi maçı kazanmanın sevincini yaşayamamızı , takım liderken hocanın bilgisi dışında sportif direktör görevlendirilmeye çalışarak takımın konsantrasyon ve motivasyonu bilinçli bir şekilde bozulmaya çalışılması, teknik heyet olarak geldiğimiz günden bu yana ortalama bir bütçe ile kurulmuş , bir takım olmamıza rağmen, bizlerin ve oyuncuların üzerinden , “yüksek maliyetli takım “algısı oluşturulmaya çalışılarak bizleri psikolojik baskı altına almaya çalışmalarını siz kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.Son olarak , bizlerin mücadelesinde her daim yanımızda olan 26 tane karakterli , aslan yürekli sporcu kardeşlerime, kulüp personeline Abdülkadir Ayhan ve Abdurrahman Aydemir’e ve bizi her şartta destekleyen büyük Adıyaman taraftarına teşekkür ediyorum ”

OKUL BİRİNCİSİ


Bu haberi öğrendiğimde, ilk aklıma gelen , “Hangi başarı cezasız kalır ki ” oldu. Ardından, “Suçu başarmak ” diye geçmişe gitti. 2005-2006 Eğitim Öğretim Yılı, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi , mezuniyet töreni için Tandoğan Kampusü’ndeyiyiz. Türk sporuna her manada hizmet edecek pırıl, pırıl gençlerin heyecanları görülmeye değer…Birer, birer diplomalar , plaketler veriliyor. Sıra okul birincisini açıklamaya geliyor. Nefesler tutulmuş…Mehmet Ak, ,ismi tüm kampüste yankılanıyor. Genç Mehmet’in kürsüye gelişi , konuşmaları, kendisine emek ve katkı sunanlara teşekkürü…Ve de Türk sporu ve gençliği için yapacakları ve verdiği sözler…Dün gibi hatırımda. Çamur sahalarda futbolculuğu, okul takımlarında ki çalışmaları. Şekerspor’da başlayan teknik adamlığı…Bir çok profesyonel takımlarda son 15 yıla sığdırılan inanılmaz çalışmalar. Yurt içi ve yurt dışında…”İlim ve bilimden olmadan futbol olmaz ” diyerek çalışmalar yapan, kitaplar yazan genç , bilgili idealist bir teknik adamamın yaşadıkları, “Suçu başarmak ve hangi başarı cezasız kalmış ki “cümleleri ile özetlenebilir ancak…

Yorum Yap