TAKIM SAYISI ÇOĞALMALI

235

Her defasında kızların erken yaşta futbolla tanışması gerektiğinden, küçük yaş gruplarından, altyapının öneminden bahsediyorum. Peki nasıl oluşturacağız bu altyapıyı? Kızları en erken nasıl tanıştıracağız futbolla? Bunun en güzel ve kolay yollarından birisi okul takımları. Ortaokullarda oluşturulan kız futbol takımları yetenekli sporcuların keşfedilmesinde ve kulüplere yönlendirilmesinde önemli rol oynuyor. İllerde düzenlenen futsal ve futbol müsabakalarına katılmak için takım kuran okullar kızların erken yaşta futbolla tanışmasına öncülük ediyor.

Bu yıl Ankara’da futsal ve futbol müsabakalarına katılan kız takım sayısı geçtiğimiz yıllara göre daha fazlaydı. Okullar artık bu müsabakalara katılmak için daha istekli ve daha çok çabalıyor. Yetenekli sporcular buluyor, çalıştırıyor kızların futbolu sevmesine önayak oluyor. Ve bu maçların kalitesi gün geçtikçe artıyor.

Kızlar okul takımında oynuyor tamam ama okul takımı bir zaman sonra bitecek. Sonrasında kulübe nasıl gidecek peki? Kulüp yetkilileri gidiyor kızları çağırıyor, istiyor ancak her kız gidemiyor. Neden mi? Bir çok imkansızlık var çünkü. En önemlisi de kulüp sayısı az. Biliyorsunuz ki koskoca Ankara’da sadece 3 kulüp var. Birisi Sincan’da birisi Mamak’ta bir diğeri ise Gölbaşı’nda. Örneğin; Bağlumda veya Altındağda oturan ve ortaokul çağında olan bir kız bu ilçelerden hangisine tek başına gidebilecek? Ailesiyle gitsin desek her aile bu imkanları karşılayabilecek durumda değil veya da bir gelecek görmediği için umrunda bile olmuyor. Bir sürü yetenekli kız kaybolup gidiyor. Oysaki bunu önlemenin en iyi yolu takım sayısını artırmak. Her ilçede bir kadın takımı olsa, Belediyeler bu kulüpleri desteklese kadın futbolunun gelişimi için önemli bir adım olur. Belediye bünyesinde kurulan kadın takımları kendi bölgesindeki kızlara daha çabuk ulaşıp onların futbolla tanışmasını sağlayabilir. Okul takımlarında oynayan kızları kulüplere kazandırarak hem kulüplerin altyapısının oluşmasına katkıda bulunur, hem de onların kızların geleceğine etki eder. Kadın futbolunun gelişimi için en önemli adımlardan birisi bu. Kulüp sayısını artırmak, kızları en erken yaşta futbolla tanıştırmak, kaliteyi artırmak.

Yoruma Kapalı.