TANRI’NIN BİZE VERDİKLERİ SADECE KAYBETTİKLERİMİZDEN İBARET DEĞİL

211

AMPUTE 3

“Futbol adına yaşanacak
çok güzel günler var”

Ampute Milli Takımı’nın Kaptanı Adem Püskül. Takımın en fazla forma giyen futbolcularından biri. Bu spor dalı onlarla başlamış, onlarla ilerliyor. Yeteneği, hırsı, kazanma arzusu, yırtıcılığı Fenerbahçeli Tuncay Şanlı’nın kopyası. Takım kaptanı olmanın yanında milli takımımızın Ampute futbolu adına ilk golünü atma onurunu taşıyor

Ali ÖCAL

BU milli takımda herkesin çok etkileyici bir hayat hikayesi var. Çok az konuşup bu kadar çok şey ifade eden bir sporcu topluluğu hiçbir branşta olmasa gerek. O kadar çok şey yaşamışlar, o kadar çok acı çekmişler ama bunu hiç belli etmiyorlar. Onlar şimdi bambaşka bir hayata yelken açıyorlar. Kiminle iki kelime konuşsak çok etkileyici sözler söylüyor. Ağızdan dökülen sözcükler öyle özgüven dolu ki alkışlamamak mümkün değil. İşte takım kaptanı Adem Püskül. O Ampute Milli Takımı’nın en fazla forma giyen futbolcularından biri. Bu spor dalı onlarla başlamış, onlarla ilerliyor. Yeteneği, hırsı, kazanma arzusu, yırtıcılığı Fenerbahçeli Tuncay Şanlı’nın kopyası. Takım kaptanı olmanın yanında Ukrayna Kiev’de milli takımımızın Ampute futbolu adına ilk golünü atma onurunu taşıyor. “Böyle bir gruba, böyle bir takıma kaptanlık yapmak herkese nasip olmaz. Bu müthiş bir şey. Nasıl anlatsam?” derken, içi içine sığmıyor. İnsanoğlunun her şartta mutlaka başarılı olacağına inanıyor. “Yeter ki yürekten istensin” diyor.
O da hayatının baharında Şırnak Güllü Konak’ta uğruyor kalleş saldırıya. Mersin’den davul-zurna ile asker ocağına uğurlanan Adem, 10.10.2002’de sol bacağını bu vatan için kaybediyor. Erzurum Üniversitesi mezunu İngilizce öğretmeni karayağız Adem için çok kolay olmuyor bundan sonraki günler. Ama o hayatın kendisine hazırladığı sürprizleri cesurca karşılamasını biliyor. Futbol onun bundan sonraki yaşamında en önemli meşgale olarak yerini alıyor. Müthiş bir hırs ve azimle meşin yuvarlağın peşinden koşuyor. Yaptıkları işin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor.

TANRI’NIN BİZE VERDİKLERİ SADECE
KAYBETTİKLERİMİZDEN İBARET DEĞİL

Verilen mücadelenin ne kadar zor ve anlamlı olduğunu o da çok iyi biliyor, ama “Abartmayalım” diyor. “Tanrı’nın bize verdiği sadece kaybettiklerimizden ibaret değil. O kadar şükredecek fazlalığımız var ki. Hangisini saysak acaba?” diye espri yapıyor ve şöyle devam ediyor:
“Beynimizin acaba ne kadarını kullanıyoruz? Yüreğimizin ne kadarını işimize koyuyoruz? Bunu hiç düşünüyor muyuz? Biz hiç kimseye nasip olmayacak bir görev yapıyoruz. Bunun kıymetini de hepimiz biliyoruz. Bu görevi yapacak daha yüzlerce, belki binlerce arkadaşımız var. Onların bize katılmasıyla müthiş bir ekip olacağız. İşe başlarken sadece 10 kişi idik. Sonra Ukrayna’ya yola çıkarken bu sayı 25’e yükseldi. Şimdi ise mevcudumuz nerede ise 50 oldu. Her geçen gün bize katılanların sayısı artacak. Yeter ki devletimizin, bizlerin çabalarını duymayanlara, görmeyenlere iletelim.”
Bu konuda en büyük görevin medya mensuplarına düştüğünü söylüyor kaptan Adem. “Bizim mücadelemizi öyle kimse dramatize etmeye kalkışmasın. Bunu istemiyoruz. Elbette yaşadıklarımız o kadar kolay şeyler değil. Ama gereksiz abartılar, bize zarar verir. Hayatta başımıza hangi felaket gelirse gelsin hayatın yaşamaya değer olduğunu hiç ama hiç aklımızdan çıkarmamalıyız” diyor.

EYLÜL’DE ÇİFTE MUTLULUK HEYECANI

Kaptan Adem öyle sevinçlere, öyle mutluluklara ve başarılara yelken açıyor ki hangisini sayalım. Eylül’de yapılacak Avrupa Şampiyonası sonunda çifte mutluluk yaşamanın planlarını kuruyor kaptan. Hem Ampute’de yaşanacak coşkunun hem de kurulacak sıcak aile yuvasının tarihlerini ajandasına işaretlemiş durumda. “Bizi takip edin. Bu milli takım çok çok özel ve güzel” demeyi de ihmal etmiyor başarılı kaptan.

AVRUPA ŞAMPİYONASI

Ampute Futbol Avrupa Şampiyonası’na bu yıl Eylül ayında Rusya ev sahipliği yapacak. 2007 yılı Mayıs ayı içerisindeki Avrupa Şampiyonası ise Türkiye’de düzenlenecek.

Yoruma Kapalı.