TASKK VE AMATÖR FUTBOL

 TASKK VE AMATÖR FUTBOL

Tüm Türkiye ayakta… Abartısız Edirne’den Kars’a kadar 81 vilayet, “Amatör Futbol” un geleceği ile ilgili verilecek kararları bekliyor.

Maalesef, Amatör Futbol’un kaderinde rol oynayanlar bu süreci çok kötü idare ettiler. Resmen yönetmeyip, 30 yıldır yaptıkları gibi, “idare” ettiler. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor. Şapka düştü, kel görüldü…Türk futbolunun en büyük altyapısı olmasının yanında, ülkemizin en büyük, “Sosyal Sorumluluk ” projesi olan Amatör Futbol’un Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) nezlinde  nasıl temsil edildiğini cümle alem tüm çıplaklığı ile gördü. Biz bunları abartısız futbolunun özerk olup , “Amatör Futbol” organizasyonun TFF ‘na devredildiği 1992 yılından beri 28 yıldır haykırıyoruz. Neler, yazdığımızı, neler söylediğimizi isterseniz tüm belgeleri ile ortaya koymaya ve tartışmaya hazırım.

NEYİ ÇÖZDÜNÜZ ?

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) ve Amatör Futbol… Bu ilişki o kadar büyük önem arz ediyor ki… Ülkemizin başta spor olmak üzere tüm alanların en büyük sivil toplum kuruluşu olan TASKK, üzülerek ifade edeyim, Amatör Futbol’un içeriğini, kapsamını, önemini başta TFF Başkanı Nihat Özdemir olmak üzere kimseye anlatamadı. Geçmişte görev yapan Federasyon Başkanlarına da…Anlatmak için de hiç bir çaba göstermediler. Bunu anlatması gereklerin en başında da TASKK Genel Başkanı Ali Düşmez ‘di… Düşmez, böylesine büyük bir sivil toplum kuruluşunun lideri olmasının yanında Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili, İcra Kurulu üyesi , Amatör İşler Sorumlusu… Aman Allahım, ne görevler, ne yetki ve sorumluklar… Ortada ne var, koskocaman bir”hiç”…

BİR TEK CİDDİ AÇIKLAMA BİLGİLENDİRME YOK

Zorlu süreç başlayalı 7 ay olmuş…Bir gün bile böylesine önemli bir organizasyonla ilgili dişe dokunur bir açıklama yok.Milyonlarca insanı içine alan, adeta ülkemizin tüm hanesinde konuşulan, futbolcusuyla, teknik adamıyla,yöneticisiyle, hakem ve gözlemcileri ile, cefakar ve fedakar saha komiserleri, sağlık çalışanları,emniyet görevlileri, servis şoförleri, seyyar satıcıları, malzeme satıçıları, yerel yönetimleri, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteleri, köy, kasaba, belde, mahalleri ile aklınıza ne gelir ise tüm Türkiye’yi,  hatta ve hatta yurt dışındaki vatandaşlarımızı bile ilgilendiren , bu devasa organizasyon böyle mi temsil edilir ? Böyle mi anlatılır ?
Sizlerin normal şartlarda bile bu işi yönetemediğinizi  yıllardır biliyorduk. Böylesine zor bir süreçte, birşey yapacağınızı da beklemiyorduk. Ama belki , bu süreç , “gerçeklerle yüzleşmek adına bir fırsat olur “diye hayaller kurduk. Boşuna kurmuşuz… Ali Düşmez, TFF Yönetim Kurulu toplantılarında Amatör Futbol’un değil de, sanki Üç Büyüklerin, diğer profesyonel kulüplerin temsilcisi gibi duruyordu. Adeta kan ağlayan Amatör Futbol’da herşey yolunda gibi, aynı “peşin satış” yapan tüccarlar gibi bir görüntü veriyordu.

MEHMET BAYKAN NEREDE ?

Ali Düşmez’i geçiyorum… O’nun çapı ve ufku bu kadarmış. Ya Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, İdari ve Hukuk İşleri Sorumlusu üstüne üstlük Türkiye Cumhuriyeti’nin Gençlik ve Spor Bakanı’ndan sonra sporu en yetkili ismi olarak görev üstlenen Gençlik ve Genel Müdürü Mehmet Baykan nerede ? O’nun hiç ama hiç sesi çıkmıyor. O’nun kadar amatör sporun ve Amatör Futbol’un kahrını, cefasını çeken biri daha var mı ? Amatör Futbol organizasyonun ne anlama geldiğini o’ndan iyi daha kim bile bilir ? Feryatlar yükseliyor.. Ama sesi çıkmıyor. Bu çok manidar değil mi ? Bu günlerde konuşmayacak, yol göstermeyecek de ne zaman gösterecek?
Şu yükselişe bir bakın… Amatör spor ve gençlik için samimi mücadele veren kim bundan gurur duymaz ? Ben de gurur duydum. Sayın Baykan,bir amatör spor kulübü yöneticiliğinden Konya İl Futbol Temsilciliği’ne, oradan Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’na…Ardından 81 vilayetimizin amatörlerinin  temsilcisi Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu(TASKK) Başkanlığı’na… Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekilliğinden Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne kadar spor adına gelinebilecek en önemli kurum ve kuruluşlarda görev yapmak…Hatta bu ülkenin en uzun Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yapmış ismi olmak. Bu görevleri üstlenmek, hangi amatör spor sevdalısı Mehmet Baykan’dan heyecan duymaz ? Bu yaşanan sorunları neden çözmez ? Kendisi amatör yöneticiler, ” kendi evlatlarını rızklarını başkalarının çocukları için harcalar “diyerek  bu kutsal görevi en güzel anlatan  kişidir. Yüz binlerce , kendi çocuklarını rızkını, başkalarının çocukları için harcayanlar sizden haber bekliyor.

40 YIL O MAKAMLARI İŞGAL EDENLERİ SORGULAYIN ?

Haydi sayın Baykan, sizden devrim niteliğinde kararlar bekliyoruz. Amatörler adına bunu siz yapmayacaksınız da kim yapacak? Bir uyarım da, 40 yıl, 30 yıl, 20 yıl dile kolay TASKK ‘nunda görev alıp , “Amatör Futbol” adına bu makamları işgal edenler amatörler için bugüne kadar ne yapmışlar? Bütün iller bunu sorgulasın. Böyle görevleri bir daha kime verirken iyi düşünsünler. Tırnak açıyorum “Amatör Futbol “un en büyük sorunu Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ‘dur. TASKK, kendini sorgulamalıdır.Bu süreci bir fırsata dönüştürmeli

Yorum Yap