TELEVİZYONA ÇIKACAK MIYIZ?

232

Hiç televizyonda kadın futbol maçı izlediniz mi? Çoğu kişi bu soruya, “hayır” cevabını verir büyük ihtimalle. Çünkü bir futbolcu olarak benim bile televizyonda izleyebildiğim kadın futbol maçının sayısı 10’u bulmaz. İzlediğim maçların geneli de 2015 Dünya kupası maçlarıydı. Türkiye liglerinden ise sadece 2 maçı televizyonda izleyebilmiştim. Bunun biri Trt Spor’da yayınlanan A Milli takım maçı diğeri ise yerel bir kanalda yayınlanan 3. Lig play-off müsabakalarından bir tanesiydi.

Peki neden televizyonda kadın futbol müsabakası izleyemiyoruz? Neden spor kanalları Türkiye liglerindeki maçları en azından 1. Lig maçlarını televizyonda yayınlamıyor? Sadece BJK TV bazen 1. Lig’de bulunan Beşiktaş’ın oynadığı maçları yayınlıyor. Ya diğer kanallar, diğer takımlar diğer ligler..

Diyelim maçlar yayınlanmıyor, spor programlarına bile konu olmuyor kadın maçları. Televizyonda futbol konulu bir çok program yayınlanıyor ancak hiç biri kadın futboluna yer vermiyor. Kadın futbolunun televizyonda yer alabilmesi için ya maçlarda büyük bir kavga çıkması gerekiyor ya da ilginç bir olay olması gerekiyor. Oysaki kadın liglerinde çok kaliteli maçlar oynanıyor. Kazalarla, kavgalarla değil de kadınların da erkekler kadar güzel ve kaliteli futbol oynamasıyla gündeme gelmek inanın daha etkili olur.

Peki neden kanallar kadın futbolunu tanımıyor? Sorumun cevabı belli. Dönüp dolaşıp aynı yere geliyorum. Reklam yok, sponsor yok, destek yok. Tabi ki sadece bunlar değil sebepler. Aslında bunlar kadın futbolunun televizyonda yayınlanmamasının hem nedeni, hem de sebebi. Bu sebepler yüzünden kadın futbolu televizyonda yayınlanmıyor. Televizyonda yayınlanmadığı için de aradığı desteği, reklamı, sponsoru, ilgiyi bulamıyor.

Peki nereye kadar gidecek böyle? Bir kişi bile ufacık bir adım atsa devamının geleceğine inanıyorum. Ancak çok uğraşmamız lazım. Öncelikle yerel kanalların bu işe el atması lazım. Kendi illerindeki kadın maçlarını yayınlamaları lazım. Bu konuda bir istikrar olursa devamı gelir. Büyük kanallar da maçları yayınlamaya başlar. Ama bunun için kadın futbolunun reklamını iyi yapmamız lazım. Olumsuzluklarla değil, güzelliklerle kendimizi tanıtmamız lazım..

Yoruma Kapalı.