TOP TACA ÇIKTI AUT ATIŞIYLA BAŞLAYALIM

 TOP TACA ÇIKTI AUT ATIŞIYLA BAŞLAYALIM

Yaklaşık olarak 10 aydır Amatör futbolla ilgili Amatör Kurul, bugün yarın diye diye bu güne kadar gelindi. Kendilerinden ne ses var ne bir tıkırtı. Varsa yoksa Profesyonel futbol, gerisinin canı cehenneme. Ama kurul dururken durmayan bir grup amatör futbolcu, hafta içerisinde bir açılış töreninde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la ayaküstü de olsa görüşme fırsatı buldular. Orada geçen konuşmalar çok ilginç geldi bana. Cumhurbaşkanımızın liglerin oynanmadığından haberi yoktu.

Aylardır, bu futbolcu kardeşlerimiz dertlerini anlatabilmek için önce Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Başkanı Ali Düşmez’e  gittiler. Sonra TFF Riva tesislerinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’le görüşmek için oraya gittiler ama TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş’la görüştüler. Daha sonra, Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile görüşmek için Bakanlığa gittiler sayın Bakan yoğun olduğu için Spor Hizmetleri Genel Müdürü ve aynı zamandan TFF ikinci başkan vekili olan Mehmet Baykan’la görüştüler. Özellikle Bölgesel Amatör Lig (BAL) da oynayan futbolcular bu konunun bir çözüme kavuşması gerektiğini gittikleri her yerde anlattılar. Ama Cumhurbaşkanımız konulardan bilgisi olmadığını araştıracağını ve yardımcı olacağını ifade etti.

İşin başından beri bu konu hakkında kameralar karşısına geçip açıklama yapamayanlar ve çözüm yolu üretemeyenler bu olaydan hiç mi rahatsız olmadılar. Hiç mi rencide olmadılar doğrusu merak ediyorum. Hele dünkü Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve futbolcuların çözüm için toplandıkları fotoğraf o kadar çok şey ifade ediyordu ki bunu anlatmaya kelimeler yetmez. O kare bundan aylar önce olması gerekmez miydi değerli okurlar? ve o karede sahada futbol oynaması gerekenler değil, oynatmak için kurulda amatörleri temsil için gönderdiklerimiz olması gerekmez miydi. Bu fotoğrafın dili olsaydı ve konuşsaydı o futbolcuların alınlarından öperdi. Çünkü o toplantıyı yapması için oraya gönderdiklerimiz bizi temsil edemedi ve taca çıktılar. O kişiler birazcık düşünseler bir dakika bile o koltuklarda durmamaları gerektiklerini anlarlar ama düşünecek kim!!!

Benim merak ettiğim asıl konu bu işi çözmesi gereken kurum ve kişilerin hiç mi bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanına iletmezler… Bu konu bu kadar gündem olmuşken nasıl olurda bir bilgi notu verilmez anlamış değilim. Ayrıca bu gençlerin çözüm için uğraşlarını Türkiye’nin tüm sorunları ile uğraşan Sayın Cumhurbaşkanımız mı görmeliydi, yoksa siz mi görmeliydiniz… Hepiniz taca çıktınız farkındasınız değil mi !!! Ben olsam yerinizde otururum kara kara düşünürüm biz nerde hata yaptık diye. Sayın Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na bu konuda büyük iş düşüyor. Şöyle etrafına bir bakmalı kimlerle çalıştığını bir kez daha gözden geçirmeli. Yapılacak ilk kabine değişikliğinde, bu olaylardan dolayı sayın Spor Bakanımız yerini koruyamayabilir. Derler ya dost acı söyler. Benden söylemesi… Bundan sonra ne olacak hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Amatör spor ve futbola dair o kadar çarpıklıklar ve vurdumduymazlıklar var ki neresinden tutsak elimizde kalıyor. Bölgesel Amatör Lig (BAL) diye bir lig oluşturdunuz yıllık dönen bütçe 1 milyon civarında sonra diyorsunuz ki Amatör gönüllülük işi hadi oradan. Buna çocuklar bile güler.  Bana biri anlatsın Bölgesel Amatör Lig (BAL) amatör lig’miş diye ben de inanayım. Profesyonel liglerle birlikte başlatmalıydınız efendiler geç kaldınız sınıfta kaldınız. Çünkü profesyonel takımlar diyor ki TFF Başkan ve yönetimine parayı biz kazanıyoruz bize harcayacaksınız. Amatörler de nerden çıktı, onlara nerden para bulursanız bulun diyorlar. Asıl başlamama sebebi bu. Siz diyemiyorsunuz ben yerinize diyeyim.  Bizi temsil edenler masaya yumruğunu vurup ne demek istiyorsunuz amatörlük olmadan profesyonellik olmaz, hepimiz buralardan geldik ve Türk futbolunun en büyük alt yapısı diyemiyorsunuz. Çünkü bunu derseniz ballı kaymaklı koltuklarınızı kaybedeceksiniz değil mi. Ayrıca bu ligin adı BAL SPOR TOTO değil mi? O halde almış olduğunuz paralar nerde Bölgesel Amatör Lig (BAL)’a harcasaydınız.

 

Şimdi bakıyorum bir başka proje daha hayata geçirmeye çalışıyorlar. Çünkü daha önceki projeleri tutmadı. Bu ara yeni proje üzerinde çok yoğun çalışmaktalar. Projenin yeni adı rakiplerimizi hangi ayak oyunlarıyla ekarte ederiz. Ya Allah aşkına bırakın bu ayak oyunlarını. Ayak oyununu futbolculara izin verin onlar yapar.  On aydır ortalık toz duman,  bir sürü yanlış yapan var. Ortaya çıkıp da yanlışlıklara karşı iki kelam edemediniz yahu. Neyin çalışmasından, neyin adaletinden, neyin hizmetinden söz ediyorsunuz. Yüzünüz de kızarmıyor hiç. Bırakın Ankara’yı seçimi geçimi tüm Türkiye’de amatörler kan ağlıyor bir iki ASKF başkanını tenzih ediyorum çıkıp diyemiyorsunuz. Korkunuzdan amatörleri yönetenler yönetemiyor. Deniz bitti kara göründü ifadesini kullanamıyorsunuz.

İşin özü şu; Amatör futbolu yönetenlerin tek bir derdi var. Tüm illerde onlara hizmet edecek biat edecek birilerini bulup o makamlara oturtmak ve biz konuş dediğimiz zaman konuş. Konuşma dediğimizde de sus konuşma projesini uygulama derdindeler. Ben amatör spor camiasını sağduyulu olmaya davet ediyorum. Her gün ölmektense bir defa ölelim ama onurumuz ve haysiyetimizle ölelim diyorum. Birileri bizleri fişler diye korkmayın doğru söylemeye, Elif gibi dik durmaya devammm… Kalın sağlıcakla.

AHMET EROĞLU
(14.01.2021)

Yorum Yap

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.