TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU (TFF) VE AMATÖR FUTBOL

265

Hiç şüphesiz, tartışmasız olağanüstü günlerden geçiyoruz. Sadece biz değil tüm dünya aynı cenderenin  içerisinde kıvranıyor. O nedenle hiç bir zaman olmadığını kadar sağduyuya… Dayanışmaya… Fedakarlığa ve sorunun çözümüne katkı sunmaya, hiç bu kadar ihtiyaç duyduğumuz bir dönem olmamıştır.

Herkes, sorumluğunu  yerine getirirken çok dikkatli ve hassas olmalıdır. Örnek verecek olursam, bir spor medyası mensubu  ne yazacağını, ne yazmayacağını çok iyi bilmeli. Sorunun çözümüne katkı sunmayan yazılardan, her zaman olduğu gibi bu günlerde daha çok uzak durmalı. Ben şahsen her zaman olduğu bu süreçte de daha hassas davranıyorum. Genel ilke ve prensiplerimden asla taviz vermeden mücadelemi sürdürüyorum. Bu mesaiyi de hangi şartlarda ve koşullarda verdiğimi bizi yıllardır tanıyanlar çok iyi biliyorlar.

Bugün ki, yazımızın konu başlığı , “Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Amatör Futbol “olacak. Bu konu , başta Türk futbolunun ve sporun çok önemli bir meselesi… Üzülerek ifade etmeliyim ki, başta iğneyi kendimize batırıyorum: “Amatör Futbol ” organizasyonun, ne kadar, değerli ve kıymetli ve de önemli olduğu noktasında gerekenleri yapmadık. Bugün Türk futbolunda yaşanan tüm sorunların temelinde Amatör Futbola , gösterilen, “aymazlık”, “vurdum duymazlık “yatmakta. Bunun yanında da  başta Türkiye Futbol Federasyonu olmak  üzere, bir çok kurum ve kuruluşun ciddi eksik ve yanlışları var.

BİNDİĞİ DALI KESME

Önce iğneyi kendime batırarak, konuya giriş yaptık. Ülkemizde , Amatör Futbol’un patronu Türkiye Federasyonu’dur. Dolayısıyla , bu alanda yaşanan tüm olumsuzlukların birinci sorumlusu TFF’nu dur. TFF’nun yıllardır değişmeyen tutumu sadece “Amatör Futbolu” değil, Türk futbolunun geleceğini tehdit ediyor. Resmen Federasyon bindiği dalı kesiyor… Bundan 28 yıl önce 1992 yılında çıkan 3818 Sayılı Yasa ile Türkiye’de futbolun tüm organizasyonu ve yönetimi  TFF’na verildi. Tabi bunun içinde “Amatör Futbol” da dahil olmak üzere.. Amatör Futbol, Türk futbolunun en büyük altyapı organizasyonu olmasının yanında, ülkemizin en büyük sosyal sorumluluk projesi olduğunun ciddiyetini TFF ‘nu bir türlü kavrayamadı. Zaman, zaman Amatör Futbol’a ayrılan paralara bile isyan etti. Amatör Spor Kulüpleri’nin Amatör Futbol adına görevlendirdiği kişilerde TFF’na durumu bir türlü anlatamadılar. Veyahut anlatmak istemediler mi?  Belki de kendi ikbal ve istikballeri için gerçekleri ortaya koymadılar mı ? Bunları da konuşacağız. Kimler, “Amatör Futbol’ a ihanet etti hepsini tartışacağız.

HERKES MAÇLARIN BAŞLAMASI  DERDİNDE

Şimdi herkes , biran önce maçların başlaması derdinde. Hiç merak etmeyin, bu sezonda bir şekilde başlayacaktır. Önemli olan yerlerde sürünen Amatör Futbol için neler yapılacak? Açık ve net söylüyorum. Devrim niteliğinde karalar almak zorundasınız. Yoksa palyetif, günü kurtarmak için o çok beklenen muhteşem, “2020-2021 Sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar ” kitapçığını yayınlayarak paçayı kurtarmayı mı düşünüyorsunuz ? Yıllarca bu kolaycılığı yaptığınız için bu da hiç sürpriz olmaz. Olur da başınıza bir taş düşer… Yıllardır biz amatör futbol camiasını “ihmal etmişiz” diyerek artık devrim niteliğinde kararlar alır mısınız ?  Benim fikrimi sorarsanız, almak zorundasınız.

KOLAYCI YÖNTEMDEN VAZGEÇİN

Yıllarca öyle kolaycı bir yönetim buldunuz ki, her sezon yayınladığınız o muhteşem kitapçıkta , “Lige Katılım “, “Aktarma”, “Saha Giriş Kartı” ücretlerini artırarak,  TFF’nun bir hakkını teslim edelim, geçen sezon bu ücretlerde artış olmamıştı” , yaşam savaşı veren amatör spor kulüplerinin üç kuruşuna göz diktiniz. Ne kadar büyük bir fedakarlık değil mi ? Ayıp , ayıp hem de çok ayıp…Türk futbolun marka değerinin çok yükseldiğini söyleyeceksiniz, amatörlerin 3 kuruşuna göz dikeceksiniz.

“Türkiye Futbol Federasyonu ve Amatör Futbol ” konu başlığı uzun bir yazı dizi olacak. Açık ve net ifade ediyorum, Amatör Futbol organizasyonunda 2020-2021 sezonu bir şekilde başlatılacak. Yaşanan bu olumsuz süreci Amatör Futbol adına nasıl fırsata çevireceksiniz? Önemli olan o … Başta Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir olmak üzere, “Amatör Futbol”adına görev, yetki ve sorumluğu olanlar neler yapacak ? Sonra bu 6 aylık süreci fırsata çevirmek için hangi kararları aldınız ? Eğer o muhteşem yeşil kaplı , “2020-2021 Sezonu Amatör Futbol Liglerinde uygulanacak Esaslar “kitapçığının rengini değiştirip ücretleri mi belirleyeceksiniz ? “. Yok… Artık bu kadar ucuz olmamalı. Şu amatörlerin yüzünü artık biraz güldürün. Bir kez daha altını çiziyorum, Amatör Futbol “, Türk futbolunun ve de sporunun en önemli konu başlığıdır. Bunu kimse unutmamalı. Artık bu dev organizasyon böyle yönetilemez… Devam edecek.

Yoruma Kapalı.