UÇAN TEĞMEN ANILDI

"Uçan Teğmen" olarak adını Türk sporuna altın harflerle yazdıran, Spordan Sorumlu eski Devlet Bakanı Yücel Seçkiner, ölümünün 1.yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı.

150

Türk sporuna adını altın harflerle yazdıran Yücel Seçkiner unutulmadı. Sporun her alanında, sporcu, teknik adam, yönetici olarak büyük hizmetler yapan , Federasyon başkanlığından Spor Toto Teşkilat başkanlığına, Spor Genel Müdürlüğü ‘nden Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı dahil bir çok kurum ve kuruluşta yaptığı hizmetlerle tarihe geçen Seçkiner, ölümünün 1.yılında düzenlenen bir törenle alındı. Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen törene, İyi Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof.Dr.Uğur Erdener, Türk Güreş Vakfı Başkanı Ahmet Ayık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı ve eski Halter Federasyonu Başkanı Kenan Nuhut, Voleybol Federasyonu eski Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Boks Federasyonu eski Başkanı Caner Doğaneli,Gençlik ve Spor eski Genel Müdürü Sezai Bağbaşı, Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr Özbay Güven,Türkiye Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Kurucu Başkanı Rıza Sümer, Ankara Gençlik ve Spor eski İl Müdürü Enver Oral, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu, Salim Taşçı başta olmak üzere gazeteci dostları, kızı Sevinç Seçkiner Dinç ve sevenleri katıldı.

BİR VASİYET YERİNE GETİRİLDİ

Anma töreninin sunuculuğunu üstlenen Milli Atlet Necdet Ayaz, yaşamı boyunca Yücel Seçkiner’den kendisine her alanda büyük katkılar yaptığını belirterek, ’ “Manevi babam” diyerek bu törenin bir vasiyeti yerine getirme olduğunu ifade ederek, tanımladı. Ayaz, “Geçen yıl bu gün aramızda ayrılan merhum Yücel Seçkiner değerli bir büyüğümdü. Hastanede son günlerinde onu ziyaret ettiğimde ve aile fertleriyle de görüştüğümde hissettiğim o duyguyu ve görevi yerine getirmek istedim. Ailesinden, vefat ettikten sonra bana adeta vasiyet kalan bu görevi verir misiniz? dedim. Sevinç Hanım’da teşekkür ederek, kabul etti. Bu töreni nerede yaparız derken, Türkiye Spor Yazarları’nın mevcut bir alanı var, orada yapmayı düşündük. Güray Ağabey, ‘Cemiyet, Yücel Ağabey’i çok sever, burada yapmak daha iyi olur’ dedi. Cemiyet Başkanımız Nazmi Bilgin, bu vefalı davranıştan dolayı kutlayıp teşekkür etti. ‘O’na hizmet etmek, bize görevdir, ne istenirse yapılacaktır, burası sizin’ dedi. Biz de bu pandemi süreci nedeniyle, büyük katılımın önüne geçmek için 30 kişiyle sınırlı olacağını duyurduk. Bu vefa programına katıldığınız için teşekkür ederim. Nur içinde yat Bakanım, seni unutmayacağız” diye duygu bir konuşmanın ardından Yücel Seçkiner’in hayatını slayt gösterisi eşliğinde sundu.

O SPORUN KRALIYDI

Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Güray Soysal, Seçkiner’in tüm hayatını spora adadığını , çok başarılı işlere imza attığını ifade ederek, “Yücel Seçkiner sporun kralıydı” diye konuşmasını tamamladı. Törende konuşan Ahmet Ayık, Murat Kocakaya, Uğur Erdenerin, Halil İbrahim Oral, Muharrem Dalkılıç, Enver Oral, Rıza Sümer, Yücel Seçkiner’in ülke gençliği ve sporuan yaptıkları hizmetlerden övgü ile bahsettiler.

“HEP GURUR DUYDUM “

Programın sonunda Yücel Seçkiner’in kızı Sevinç Seçkiner Dinç’in konuşması gözleri yaşarttı. “Herkesin hayatına dokunan birinin kızı olmaktan hep gurur duydum “diyen Dinç, ““Spor camiasının değerli büyükleri, pandemiye rağmen buraya geldiğiniz için, bu güzel anma töreninin sunumunu hazırlayan sayın Necdet Ayaz’a, Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin’e ve sevgili Güray Soysal Ağabey’e teşekkür ediyorum. Annem, bugün maalesef rahatsızlığı nedeniyle katılamadı ama annem de spor düşkünü olduğu için çocukluğum ve gençliğimde bizim evde hep spor konuşuldu. Babam siyasete girdiği dönemde bile ana üssümüz spordu. Kapımız gençlere ve yardıma ihtiyacı olan herkese açıktı. Babam kiminin Yüksel Abisi, kiminin babası, sevilen, sayılan ve son dönemde de çocukların Yücel dedesi oldu. Dostları için olmazı oldurtan, herkesin hayatına dokunan birinin kızı olmaktan hep gurur duydum. Hepinize teşekkür ederim…”diye konuştu. Günün anısına Necdet ayaz, Sevinç Seçkiner Dinç’e bir plaket takdim etti.Gazeteciler Cemiyeti’nden sonra bir Yücel Seçkiner’in Karşıyaka Mezarlığı’ndaki Güreş Vakfı anıt mezarındaki kabrine giderek dua ederek tören sona erdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN 24 SAAT GAZETESİ’NDEN SULTAN YAVUZ’A TEŞEKKÜRLER

 

Yoruma Kapalı.