UMUT VERİCİ

 UMUT VERİCİ

 

Ankaragücü, 6 sezon sonra döndüğü Süper Lig’de iyi sinyaller veriyor. Galatasaray maçı ile 2018-2019 sezonuna, “merhaba “diyen Sarı-Lacivertlilerin 3 maçta ortaya koyduğu performans gelecek adına umut  verici. Sezonun ilk maçında Galatasaray karşısında puan alınamamış ise, bu bir şansızlıktı. Doğrusunu söylemek gerekir ise, güçlü rakibi karşısında mağlubiyeti hiç hak etmemişti. O maçın hakkı en azından bir beraberlikti. O gece Yenikent Osmanlı Stadı’nda bu tarihi buluşmaya tanıklık edenlerin, hüznünü İsmail Kartal ve oyuncuları ligin ikinci maçında sevince dönüştürmeyi bildiler. Sezonun ilk galibiyeti Aytemiz Alyanyaspor deplasmanından geliyordu. Kazanma arzu ve isteği, takım olma yolunda katledilen mesafe, zorlu Trabzonspor maçını öncesi camiayı bir hayli heyecanlandırdı. Bayram tatili olmasına rağmen, tribünler yine coşkuluydu. Ankaragücü maça çok arzulu ve istekli başladı.Adeta ilk 15 dakika Karadeniz temsilcisini kendi yarı sahasına hapsetti. Bu bölümde El Kabir ve Younnes Mokhtar’ın  gol girişimleri oldu. Bordo-Mavililer,  ilk 20 dakikadan sonra sahada varlığını hissettirmeye başladı. Bu dakikadan sonra karşılaşmanın seyir sevki bir hayli yükseldi. Her iki tarafta birbirinin kalesinde tehlike yaratmağa başladılar. İlk yarı 1-1 sonuçlandı. İkinci yarıda ki futbol da sezon başı olmasına rağmen hiç fena değildi. Bu yarıda da  her iki tarafta birer gol kaydedip, maçtan 2-2 berberlikle ayrıldılar. Maçın hakkı beraberlikti. Biri kaybetse diğeri adına “yazık” olurdu.

 

 

Geride kalan 3 maça baktığımız zaman Ankaragücü hiç de fena bir performans sergilemedi.Sezonun ilk 4 haftası her takım için önemli bir süreçtir. Bu pencereden baktığımızda Ankaragücü’nün ilerleyen haftalarda daha iyi sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Düşünebiliyor musunuz, İsmail Kartal’ın Trabzonspor karşısında sahaya sürdüğü 11’in 8 yeni isimlerden oluşuyor. Geçen yıldan sadece    İlhan Parlak, Arif Morkaya ve Erdem Özgenç var. Bu takımın makul zamana ve sabra ihtiyacı var.Bu kesin.  Fransız orta saha oyuncusu Thibault Moulin’in Ankara’ya geleli dört gün olduğunu düşünürsek durumu daha iyi anlarız. Ankaragücü’nün en büyük şansı İsmail Kartal gibi bir teknik adama sahip olması. Kartal, bugüne kadar bir teknik adamın ötesinde çok şeyler yaptı.

 

Kulübün her şeyi ile ilgilendi.Gecesini gündüzüne kattı. Artık alanına dönmesi gerekir.  Çünkü elinde çok iyi bir kadro var. Tek dezavantaj bu kadronun çok geç oluşması. Sezonun ilk yarısına kadar sorunlar yaşanması çok doğal. Ama İsmail Kartal, tecrübesi ile bu sorunların üstesinden gelecektir. Mehmet Yiğiner ve yönetimini hep takdir etmiş ve desteklemişimdir. Buralara kolay gelinmedi. Bundan sonra işleri daha zor olacak. Daha planlı, programlı ve projeli hedeflere yelken açmaları gerekiyor. Özelikle stat mevzu çok ciddi sıkıntılılara gebe. Sonbahar yağmurları ile Yenikent Osmanlı Stadı’nda çok ciddi sorunlar yaşanacak. Eryaman Stadı çok ağır ilerliyor. Önce “Şubat” dediler.Olmadı…Sonra , “Ağustos” dediler .Yine olmadı. Şimdi Ekim’den bahsediliyor.

 

Ben bu tarihe de yetişeceğine  ihtimal vermiyorum. Başkan Yiğiner  ve ekibi, başta stat meselesi, ardından kurumsal kimlik projeleri ve altyapı çalışmalarına ağırlık vermeleri gerekiyor. Amatör branşlar çok sekteye uğradı. Onlar tekrar hayata geçirilmeli. Ankaragücü kulübünün sadece bir futbol kulübü olmadığını artık bilmeleri gerekiyor. Beştepe emin ellerde İsmail Kartal’a emanet. Kartal’ın işini en iyi şekilde yapacağına  yürekten inanıyorum. Çünkü, Türk futbol tarihinde hiçbir teknik adamın yapmadığı bir samimiyetle mesai harcamaya devam ediyor. Bir cümle de ülkemizin, “ En iyi 12 Adamı “ olan Ankaragücü taraftarlarına olacak. Ankara’da ve Alanya’da futbolun seyirci ile güzel olduğunu bir kez daha gösterdiniz. Şimdi sıra bu kenttin kaderinde rol oynayanlarda. Başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna olmak üzere yetkiler, Sincan-Yenikent karayolunda yaşanan sorunları çözmelerini bekliyoruz. Bir problemde  Osmanlı Stadı’nın basın tribünü internet problemi hala çözülemedi. Bu ayıbı da artık biriler çözsün.

Yorum Yap