YOK BÖYLE BİR TAKIM

YOK BÖYLE BİR TAKIM Yüzüncü Yıl Barışspor'un tüm futbolcuları üniversiteli. Kaptanları Emin Akyol, ODTÜ'den mezun olduktan sonra, şimdi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirme çabasında. Kaptan Emin, Yılarca, sporu eğitimin önünde bir engel gibi gören ailelere tarihi bir ders veriyor. Kaptan, "Sporsuz bir yaşam asala olmaz. Gelecek sadece ders kitaplarının arasında aranmaz "diyor.

0 418

Yüzün Yıl Barışspor’un tüm futbolcuları üniversiteli. Kaptanları Emin Akyol, ODTÜ’den mezun olduktan sonra, şimdi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirme çabasında. Kaptan Emin, Yılarca, sporu eğitimin önünde bir engel gibi gören ailelere tarihi bir ders veriyor. Kaptan, “Sporsuz bir yaşam asala olmaz. Gelecek sadece ders kitaplarının arasında aranmaz “diyor

ALİ ÖCAL/ÖZEL HABER

Yüzüncü Yıl Barış Spor Kulübü Futbol Takımı’nın öyküsü herkesi hayretlere düşürüyor. Onların ki, Türk futbol tarihinde bugüne kadar eşine, benzerine bugüne kadar rastlanmayan bir birliktelik. Bundan tam 7 yıl önce, futbol topunun sihirli dünyası onları bir halı saha maçında koynuna aldı.Düzenli şekilde 3 yıl süren halı saha maçlarının yanında ülkemizin en saygın üniversitelerinden olan ODTÜ ve Bilkent üniversitlerinde eğitim hayatını sürdüren gençler, bu birlikteliği bir kulüp çatısı altında sürdürme kararı aldılar. Bunun için Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu’nun kapısını çaldılar. Başkan Kandazoğlu’nun, “Sizin gibi okumuş gençleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.Bunun içinde her türlü desteği veririz” sözleri gençlerin umutlarını artırırlar.

OKTAY KIVILCIM’LA TANIŞTILAR

Hemen kolları sıvadılar.Antrenör aramaya başladılar. Hemen okullarının yanı başında Yüzünyıl Mahallesi’nde bulunan Yüzüncü Yıl Barışspor Kulübü antrenörü Oktay Kıvılcım’la tanıştılar. O’na kulüp kuracaklarını ve antrenörleri olmalarını istediler.Yılların Oktay hocası, olanca tecrübesi ile onlara amatör spor kulüplerinin zorluklarını anlatıp, bir öneride bulundu. Deneyimli hoca, “Gençler, amatör spor kulübü kurmak çok kolay değil.Yaşatmak ise daha zor. Gelin futbola 1984 ylında kutulan Yüzünlü Yıl Barış Spor Kulübü’nde devam edin “der. Bu teklif futbol sevdalısı gençlerin çok hoşuna gider. Başkan Dinçer Güzeloğlu’da teklifi destekler. Türk futbol tarihine geçecek birlikteliğin kilometre taşları döşenmeğe başlar.

ETBALIK EFSANESİNİN KAHRAMANLARINDAN

Ankara amatör futbolunda çok önemli bir yere sahip olan Etbalıkspor efsanesinin kahramnlarından Oktay Kıvılcım, İzmirli’dir. Futbola İstanbul’da Galatasaray’da başlamıştır. İlk antrenörü rahmetli Metin Oktay’dır. Altyapı eğitimini o’ndan almıştır. Sonra İzmir’e geçmiş Kahramanlarspor dahil bir çok takımda futbol oynamış. Sonra bir gün yolu Ankara’ya düşer. Etbalık takımında 1960 yıllarda formasını giyer. 1976 yılında antrenörlük diplamasını alır. Etbalık’da kendisine iş de verilir. Bir sürü futbolcunun yetişmesinde, kazanılan başarılarda imzası vardır. Fenerbahçe forması giyen Tuğrul Duru’yu Yendoğan’ın gecekonduları arasında keşf eden 70 yaşını geride bırakan Oktay Kıvılcım için yeni dönem başlamıştır. Kıvılcım, “Hayatımda bu kadar keyf alarak çalıştırdığım bir takım olmadı “diyerek mutluluğunu anlatıyor.

BU KAPTAN ALKIŞLANIR

ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi’nde okuyan öğrenclerden oluşan takım 3 sezonun adından geçtiğimzi sezon 1.Amatör Küme’ye yükselme başarısını gösterir. Yüzüncü Yıl Barışspor 2018-2019 sezonunda Amatör 1.Küme 1.Grup’ta mücadele etmekte. Sezonun ilk maçında Ankara Üniversitesi’ni 2-0 yenerek lige başladılar. Geçtiğimiz hafta da Karapürçekspor’la 2-2 berabere kaldılar. Takımın kaptanı Emin Akyol, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra şimdi de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmeye çabasında. Yılarca, sporu eğitimin önünde bir engel gibi gören ailere Emin kaptan, tarihi bir ders veriyor. Kaptan, “Sporsuz bir yaşam asala olmaz. Gelecek sadece ders kitaplarının arasında aranmaz “diyor. Bu mesaj, spor yapma özürlü tüm Türkiye’ye duyurulur. Akyol ailesinin bir başka ferdi Enes Akyol’da ağbisi Emin’le birlikte aynı takımın formasını terletiyorlar. Enes’de Bilkent Üniversite Hukuk Fakültesi mezunu. Stajer avukatlık yapıyor.

GÖZKAMAŞTIRAN DİĞER AMATÖR FUTBOLCULAR

Yılmaz Duma: Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Hakimlik stajı yapıyor.
Taner Süzen:ODTTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nde öğrenci.
Barış Yörük:ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nde öğrenci.
Bekir Bozdağ:Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.
Onur Güner:ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuyor.
İbrahim Yaman:ODTÜ Uluslararası İlişkiler okuyor.
Emirhan Aydın:Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği okuyor.
Emre Aydemir:Bilkent Üniversitesi Makina Mühendisliği okuyor.
Mehmet Çakır: ODTÜ Siyset Bilimi okuyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.