DEMİRÖREN GÖRMELİYDİ

0 30

MKE Ankaragücü’nün 1461 Trabzonspor karşısında elde ettiği zaferi kelimelerle, cümlelerle ifade etmekte inanın zorlanıyorum. Veda etmekte zorlandığımız tarihi 19 Mayıs Stadı’nda çok maça tanıklık ettim. Ama böylesini hiç görmedim. Bu çok farklı, çok anlamlı bir mücadeleydi. Tanık olduğumuz futbol karşılaşmasından çok farklı anlamlar ifade eden bir 90 dakika ve daha fazlasıydı.

Sahada farklı amacı olan iki takım vardı. Biri koskoca 103 yılı geride bırakıp, “Olmak ya da olmamak”diye tabir edilen, ince bir çizgide gidip gelen, “100.yılında şampiyonluk” hayal edip, kapısına kilit vurulacak bir durumla karşı, karşıya bırakılan Ankaragücü… Diğeri de yerlerde sürünen Türk futbolunun yeniden inşa edilmesi adına önemli mesajlar veren 1461 Trabzospor… Birisi PTT 1.Lig’de şampiyonluğa oynuyor, diğeri 32 yıl sonra düştüğü ligde tutunmaya çalışıyor.

Konuk ekipte Francıs Ofedeu dışında bir tek yabancı yok. Ankaragücü’nde ise Timur ve Bilal dışında tüm futbolcular Tandoğan Tesisleri’nde yıllar önce bugünler için yetiştirilip, futbolumuza armağan edilmiş isimsiz kahramanlar. Her iki takımında amaçları farklı olduğu için çok zorlukları var. Ama Ankaragücü’nün genç futbolcularının yaşadıkları çok farklı. Dünyada bu düzey bir ligde hiç bir kulübün yaşamayacağı sorunlarla boğuştular.

İnanın abartmıyorum, 2013 Ocak ayında Mehmet Yiğiner başkan olmadan önce futbolcular karınlarını bile doyurmakta zorlanıyorlardı. İçlerinde antrenmana gelecek dolmuş parası bulunmayan, cep telefonuna kontör yükleyecek parası olmayanlar vardı.İşte futbolumuzun en zor liginde bu şartlarda ter akıttılar. Mustafa Kaplan ve öğrencileri onur mücadelesi verirken, farkına varmadan Türk futboluna da büyük iyilik yapıyorlardı. Ankaragücü’nün arslan yürekli gençleri şuana kadar 19 puan topladılar. Bu puanlar iki katına çıkmadıysa bunda en büyük pay hakem hataları ve tecrübesizliğe ait. Eğer onlara hak ettiği destek verilseydi, bugün Ankaragücü ve Türk futbolu adına hiç kimsenin hayal bile edemediği bir tarih yazılacaktı.

Maçın oynanacağı tarihlerde futbolumuzun patronu Yıldırım Demirören’de Ankara’daydı. Ampute futboluna destek için gelmişti. Çok hayırlı bir mesaiydi.Keşke kurmayları Demirören’e iyi bir program hazırlayıp, Ankaragücü-1461 Trabzonspor maçını da izletselerdi. İyi bir iş yapmış olurlardı. Ama düşünemediler. Yıldırım Demirören’e Ankaragücü ile ilgili çok çağrıda bulunduk. Ankaragücü’nün bu genç futbolcularının mücadelelerinden çıkarılacak çok dersler var. Demirören bunları mutlaka görmeli. Bizden bir kez daha hatırlatması..

ALİ ÖCAL (11 Mart 2013)

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.