ERKEK GİBİ OYNAMA

280

Futbol oynayan kızlar neden erkeklerle kıyaslanıyor? “Erkek gibi şut çek”, “erkek gibi kafa vur”, “erkek gibi gol at..” Veya da neden erkeklere,” kız gibi topa vurma”, “kız gibi oynama”, “kız gibi koşma” deniyor? Spordaki bu cinsiyet ayrımcılığını ne zaman kaldıracağız ortadan merak konusu. Futbolda erkekler kızlar gibi iyi oynayabilir, kızlar da erkekler kadar iyi şut çekip, iyi gol atabilir. Kız takımları yeri geldiğinde erkek takımlarından bile güzel top oynayıp, bazı kızlar erkeklerden bile iyi top oynayabilir. Neden bunu cinsiyetçiliğe dönüştürerek ayrımlar yapılıyor?

Bu cinsiyet ayrımcılığının kadın futbolunda büyük etkisi var. “Erkek gibi oyna” cümlesini duyan kızlar erkek gibi olduğunda daha iyi futbol oynayabileceğini düşünüyor. Erkek gibi konuşursa, erkek gibi davranırsa daha iyi futbolcu olabileceğini düşünüyor. Çünkü sürekli bunu duyuyor: “Erkek gibi oyna, Kız gibi oynama”.

Bunu duyan kızlar da gittikçe erkeklere benzemeye başlıyor. Saçlarını erkek gibi kestiriyor, erkek gibi giyiniyor, erkek gibi davranmaya başlıyor. Ve gittikçe daha kötüsü oluyor..

Erkeğe benzeyen kızlar daha iyi top oynayabileceğini düşünüyor. Erkek gibi olduğunda dikkat çektiğini, herkesin ondan bahsettiğini, ne kadar iyi top oynadığını konuştuğunu düşünüyor.

Burada önemli nokta milli takım. Milli takıma da böyle kızlar çağırılıyor. Saçları erkek gibi kısacık, erkek gibi giyinen, erkek gibi davranan konuşan kızlar hem genç milli takımlara hem de A milli takımlara çağırılıyor. Bunu gören diğer kızlar ise demek ki milli takıma gitmek için erkek gibi olmak gerek deyip gidip saçlarını kestiriyor ve onlara özeniyor.

A takımlarda oynayan kızlar saçlarını erkek gibi kestiriyor, bunu gören küçük yaş gruplarını da saçlarını öyle kestirdiğinde daha iyi futbol oynayabileceğini, böyle olursa milli takıma gidebileceğini düşünüyor ve o da saçlarını kestiriyor erkeksileşmeye başlıyor. Ve bunun sonu gelmiyor. Sadece bir cümleden işler buraya kadar geliyor.

Erkekleşen kızlar kadın futbolunun reklamında olumsuz olarak yer alıyor. Öncelikle bu kızlar milli takımlara çağrılmamalı. Sonrasında kulüpler kendi bünyelerinde böyle olan kızları barındırmamalı. Burada en önemli engelleyici kulüp başkanları ve antrenörler. Antrenör erkek gibi olan kızı oynatırsa ona imtiyaz verirse önünü alamaz. Ancak o kızı oynatmaz takımda yer vermezse kimse erkek gibi olmaya özenmez ve o şekilde davranamaz. Bu yüzden erkek gibi olan kızlara takımlarda yer verilmemeli ki onlar da anlamalı bu şekilde oynayamayacağını, hiç bir takıma gidemeyeceğini. Ancak kulüpler tam tersini yapıp böyle kızları barındırırsa ne olur? Kimse bunun önüne geçemez. Futbola başlayan her kız erkek gibi olmaya özenir. Saçlarını kestirir ve geri dönülmez bir yola girebilir.

Bunun farkında olan bazı antrenörler ve takım yetkilileri yasak koyuyor ve “biz kız takımıysak kız gibi olacağız” diyerek erkek gibi davranan kızları takımlarına almıyor, takımındaki kızları ‘Erkek gibi oyna’ düşüncesine sokmuyor, kendince bazı kurallar getirerek bunun önüne geçiyor. Ve gayet güzel sağlıklı ve başarılı takımları oluyor..

Yoruma Kapalı.