FUTBOLA BAŞLAMA YAŞI

 FUTBOLA BAŞLAMA YAŞI

Her spor dalında olduğu gibi kadın futbolunda da altyapı oldukça önemli. Bir sporcu ne kadar küçük yaşta spora başlarsa o kadar iyi. Kadın futbolunda spora başlama yaşı ortalama olarak 15. Çünkü bir kadın futbolcunun resmi maça çıkma yaşı bu. Tabii daha küçük yaşlarda başlayanlar da var ancak sürekli antrenman yapan ve maça çıkamayan sporcu bu şekilde ne kadar devam edebilir..

Kızlar resmi olarak ilk defa Yıldız Takım maçlarında oynayabiliyor. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF)  her yıl düzenlediği ve sadece 5 güne sığdırdığı maçlarda oynayan sporcular başarısız olduğu takdirde eleniyor ve yine Yıldız Takım maçlarında oynamak için bir yıl bekliyor. Kızlar Yıldız takımın altında hiçbir müsabakaya çıkamazken üst kategorilerde de maçlara çıkamıyor. Önceki yıllarda hem yıldız hem genç takımlarda oynayabilen yaş grubu varken bu yıl açıklanan yeni statüyle herkes sadece kendi kategorisinde oynayabiliyor. Yani 15-16 yaşındaki bir sporcu tek bir kategoride sıkışıp kalıyor ve yılda sadece 3 veya 4 maçta oynayabiliyor. Bunun sonucunda da yeteri kadar maç yapamayan sporcular yeterli gelişimi gösteremiyor. Hem spora geç başlıyor, hem resmi müsabakaya çıkamıyor. Diğer branşlarda daha erken yaşta spora başlayıp müsabakaya çıkabiliyorken kadın futbolunda böyle olmuyor. Peki 15 yaşında spora başlayanla 7 yaşında başlayan bir olur mu? Bir de şöyle bakalım 15 yaşında sadece 3 maça çıkmış sporcuyla 15 yaşında 100 maça çıkmış sporcu bir olur mu? İşte Avrupa ile aramızdaki fark bu. Bir de işin şu yanı var. Normalde TFF statüsüne baktığımızda liglerden ayrı olarak U13 ligi diye bir kategori var ve 12-13 yaş grubunu kapsıyor. Ancak TFF bunu kendisi yapmıyor ki. Takımlara kendi ilinizde 4 tane takım bulun Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na (ASKF) başvurun,  sonra da “oynayın” diyor. Hangi ilde 4 tane takım var? Olsa bile kaç tanesi bu lige yanaşıyor,  kaç tanesinin bu yaş grubunda sporcusu var. Bu lig sadece İstanbul’da oynanıyor. Oysaki TFF bunu kendisi düzenlese ve takımlara katılma zorunluluğu getirse her takım buna katılır, kendi altyapısını hazırlar ve kızlar daha küçük yaşta futbola başlayabilir. Ayrıca önceden U11 Mini Minikler şenliklerinde kızlarla erkekler aynı takımda oynayabiliyordu. Ve 11 yaşındaki kızlar bu maçlarda oynamak için antrenmanlara katılıyordu. Ancak TFF’nin aldığı bir kararla bu kaldırıldı ve bu yaş grubundaki kızların oynayacağı bir kategori kalmadı. Küçük yaşta maç yapamayan kızlar futbola en erken 15 yaşında başlamak zorunda kalıyor. Bu yaştan sonra da futbola başlayan kızların gelişimi daha geç oluyor ve bunun sonucunda da altyapılarda başarılı olan kulüp sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

 

Altyapılar Nasıl Gelişir ?

Altyapıların gelişmesinde en önemli görev TFF’ye düşüyor. Kulüplerin altyapısını geliştirmesi için kulüpleri teşvik etmeli, gerektiğinde destekleyerek bazı zorunluluklar getirmeli. Büyük takımlara (Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, MKE Ankaragücü, Gençlerbirliği vs) kadın futbol branşı açma zorunluluğu getirmeli. Altyapılarda her yaş grubunun kendi ligini yapmalı, takımları bu konuda maddi ve manevi anlamda desteklemeli. Ayrıca TFF yıldız ve genç takım grup maçlarında kulüplere ödediği deplasman katkı payını geçen yıl kaldırdı. Takımlar deplasmana gidiyor, en az 3 gün kalıyor, o kadar para harcıyor ve karşılığında hiç bir şey alamıyor. Bu şekilde kaç kulüp daha altyapıya yönelir? Bunun tam tersi olsa TFF kulüplere altyapısını geliştirmesi için maddi katkıda bulunsa, başarılı takımları desteklese, milli takımlara oyuncu gönderen kulüplere destek verse liglere katılım azalarak değil artarak devam eder

Yorum Yap