İŞTE GERÇEK TEŞHİS

 İŞTE GERÇEK TEŞHİS

TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Hacettepe, Türk futbol tarihinde bugüne kadar eşine benzerine rastlanmayan bir “ilk” e imza atacak. Mor-Menekşeleli takımın kadrosunun tamamı Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri’nde ilk futbol eğitimini alan futbolculardan oluşuyor. Borç batağında debelenen, Süper Lig’de bir çok takımın nerede ise ilk 11’lerin tamamının, TFF 1.Lig’de yarısının yabancı futbolcuların forma giydiği ülke futbolunda Hacettepe’nin bu çabaları sanki Türk futbolunun kurtuluş reçetesi gibi. Hacettepe Teknik Direktörü Veyis Kamber, yeni sezon ve  gelecek hedefleri ile ilgili çok önemli  açıklamalarda bulundu. Aralıksız 21 yıl Gençlerbirliği ve Hacettepe takımlarında görev alan Kamber,  altyapı gerçeğinden Türk futbolunda yaşanan sık antrenör değişimine, Hacettepe de  bu yıl yaşanan büyük değişimden Gençlerbirliği’nin geleceğine bir çok konuda açıklamalarda bulundu. İşte Veyis Kamber’in anlattıklarından  öne çıkan başlıklar:

“ARALIKSIZ 21 YIL”

“Öncelikle bu nazik ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Bu yıl benim Gençlerbirliği’inde ve Hacettepe aralıksız görev yaptığım 21.yıl. 2008-2009 sezonunda rahmetli İlhan Cavcav Başkanım, “Altyapıdan bir antrenör A Takımda görev yapsın “ dedi. Bu istek doğrultusunda o sezon Mesut Bakkal hocamla 1 görev yaptım.  2010-2011 sezonunda Osman Işılar hocamla Hacettepe’de son 12 maç görev aldık. Çok zor bir sezondu. O sezon küme düşmüştük. Türk futbolunun bir hastalığı var, çok hoca değiştirmek. Son yıllarda  rahmetli başkanımız da modaya uyup  çok antrenör değiştirmekle ün yapmıştı. Bu değişimlerde zaman zaman hep görevler aldık. “

“ÇOK ÜZÜLDÜK”

“Bu sezon Gençlerbirliği küme düşünce çok üzüldük. Üzüntümüzü anlatacak kelimeler bulamıyoruz. Değer kaybediyoruz, marka değerinizi yitiriyorsunuz . Sanırım 30 yıl sonra yaşadığımız bu şoktan yeni yeni kurtuluyoruz. Belki bu düşüşte de bir hayır var. Hep hayalini kurduğumuz bir yapılanma için bu bir fırsat oldu. Tamamını altyapıdan yetişen, ilk futbol eğitimini Beşetepe Tesisleri’nde alan oyunculardan kadromuzu oluşturduk. Bir tek Furkan Öztürk var. O ‘da futbola burada başladı. Furkan 16 yaşında Süper Lig’de forma giydi. Furkan, Etimesgut Belediyespor’dan tekrar yuvaya döndü.  A takımdan kaleci Numan ve  Deniz var onlar bizim altyapımızdan yetişti. Bu sezon nerede ise geçen sezon ki U 21 Takımımız, Hacettepe takımında 2.Lig’de forma giyecekler. Çok heyecanlıyız. U 19, U 21  takımı oyuncularımızın heyecanı çok büyük.Bu Türk futbolunda bir, “ilk” olacak.”

“GERÇEK BİR MODEL OLACAK”

“Son yıllarda altyapı ile üst yapı arasında çok büyük kopuklar yaşandı. Bu geçen sezon da devam etti. Hatta çok farklı boyutlara ulaşmıştı. Hacettepe tarihinde yapmadığı kadar transfer yapmıştı.Dışarıdan oyuncu almıştı Şimdi hep hayalini kurduğumuz bir süreç başladı. Altyapı ile olan ilişkilerimiz çok farklı olacak. Tüm antrenör arkadaşlarımız bu heyecanı yaşıyoruz.Hedefimiz elbette Gençlerbirliği’ne oyuncu yetiştirmek öncelikli olacak. Ama işleyişte çok büyük iletişim ve karşılıklı fikir alışverişi olacak. “

“BAŞKA ÇARE YOK”

“Zaten Türk futbolunun altyapıya yönelmekten başka çaresi yok. Kulüpler transfer yapamıyor, transfer tahtaları kaplı. Bütün kulüpler çok büyük sıkıntılar yaşamakta. Biz futbolcu arkadaşlarımıza “Hacettepe para kazanacağız  bir yer değil. Hacettepe, geleceğinizi, yarınlarınızı istikbalinizi  kazanacağız bir kulüp. Bütün yatırımınızı istikbalinize yapın “ diyoruz. Yaş ortalamamız 19. Biz ne yapacağımızı biliyoruz, futbolcularımız ne yapacağını biliyor. İnanın çok heyecanlıyız. Hiç bir transfer yapmadık. Bütün oyuncularla uzun yıllar birlikte çalıştık.Maliyeti son derece düşük, tamamen kaynaktan gelen bir kadromuz var.Hacettepe’nin gücünü tüm Türkiye görecek. Adımızdan bahsettireceğiz”

“EMEK TÜM ARKADAŞLARI”

“Siz diyorsunuz ki, “İrfan Can Kahveci’de, Ahmet Oğuz’da, Ahmet Yılmaz Çalık’ta Soner Aydoğdu’da, Aykut Çeviker’de, Muğdat Çelik’de , Ramazan Köse’de  ve adını sayamadığımız bir çok futbolcuda emeğiniz var “ diyorsunuz. Evet bu oyuncular ve daha bir çok oyuncu ile birlikte çalıştık. Yalnız emek sadece benim değil, bir çok arkadaşımızın. Ben Gençlerbirliği altyapısında 21 yıldır çalışyorum. Benimle birlikte 10, yıl, 15 yıl görev yapan arkadaşlarım var. Bir başarı var ise hepimizin. Türk futbolunun altyapıya yönelmekten başka çaresi var mı? Biz bu sezon Hacettepe ile bir “ilk” başaracağız. Cumartesi günü Uşakspor  maçı ile sezonu açıyoruz. Tüm rakiplerimize başarılar diliyoruz”

Yorum Yap