KALECİK’İN SPOR YARASI (1)

Yerel Yönetimler ve Spor turumuzun bu seferki durağı Kalecik...

0 68

ALİ ÖCAL/ ÖZEL HABER

Yerel Yönetimler ve Spor turumuzun bu seferki durağı Kalecik…

Ankara şehir merkezine 71 kilometre uzaklıkta,25 bin nufuslu , dünyaca ünlü Kalecik Karası üzümlerinin vatanı ilçeye hareket etmeden öne içimde tarifi imkansız duygular hakimdi.Hep, Başkentin bir sigara içimi, burnunun dibinde olup ta ihmalin en acımasızına reva görülen Kalecik’de spor adına bizi çok olumlu şeylerin beklemediğini bilerek, yola koyulmuştuk.Yol arkdaşlarım Kalecik Belediyespor Kulübü Genel Sekreteri ve takımın antrenörlüğü konusunda kafası karışık Haydar Savaş’ın tedirginlikleri beklentiler konusunda haklılığımın ip uçlarını daha ilçeye ulaşmadan veriyordu.

Anayurt Gazetesi olarak Yerel Yönetimler ve Spor konusunda yayıncılık adına sergilediğimiz hassasiyetin boyutunu bizi yakından takip edenler çok iyi bilir.Bir ekip kurup, bir yılını dolduran yerel yönetimlerin spordaki icraatlarını yerinde görmek , başkanları dinlemek için belde, belde, ilçe, ilçe dolaştığımızı bizi dikkatli takip edenler umarım unutmamıştır.İnsanların yaptığı işler ve eylemler hakkında böyle hatırlatmalar yapmasını hiç hoş karşılanacak bir durum olmadığını çok iyi bilenlerdeniz. Ama zaman, zaman, hafızası güçlü olmayan bir toplumun fertleri olarak bizlerde  bu hatalara düşmekteyiz. Umarım bizi bağışlarsınız.Biz spora çok farklı bakıyoruz.

Amatör spor ve sporculara muhabbetimiz ve desteğimizi bugüne kadar hiç bir yayın  kuruluşu ile kıyaslamak mümkün değildir. Yerel Yönetimler ve Spor konusunda da  bizler kadar hiç bir kuruluş çaba harcamamıştır.Bugüne kadar Ankara ve Türkiye’nin birçok yerinde spor konusunda içten bir mesai birlikteliğimiz var.Bunu niçin yapıyoruz onu bir kez de Kalecik turu öncesi sizlerle paylaşalım. Türkiye dünyanın en genç nüfusuna  sahip olmasına rağmen spor yapma özürlü bir ülkedir.Spor yapan insan sayısı son derece düşüktür. Dünya azalan gençlik nüfusunu artırmak için  çareler ararken, biz en büyük zenginliğimiz olan gençlerimizi dinamik ve üretken bir toplum yaratmak için , “olmaz ise olmaz” bir eğitim aracı olan spordan mahrum bırakmışızdır. Bunun en büyük sebebi de yerel yönetimler olmuştur. Bugüne kadar sporun önemini yeterince kavrayamayan belediyeler, belde sakinlerinin medeni ihtiyaçları arasına sporu en sona koymuşlardır. Oysa dünya bunun tam tersini yapıyor. O nedenle sporun tabana yayılması ve sevilmesi konusunda belediyeleri ciddi takip ediyoruz .Etmeye de devam edeceğiz.Bu konuda hassasiyetimiz artarak devam edecek. Yerel Yönetimlerin spora bakış acıları ve politikaları hep tartışma konusu olmuştur. Ciddi spor politikası olan belediye sayısı çok az. Devletin toplumda üstlendiği temel alanı etkilemeyen alanlardan çekilmesi, bu görevleri yerel yönetimlere devretmesi an meselesi. Spor ve gençlik hizmetleri de bunların başında yer almakta. Bundan sonra belediyeler , sporun toplumun tüm kesimine ulaşması için büyük çaba harcayacaklar. Aş, iş,su, kanalizasyon ve kaldırım yapmak kadar, yerel yönetimler spor için projeler hazırlayacaklar. Artık ülkemizin çağdaş dünyada yerini alabilmesi için gençlik ve spor faaliyetlerine ve hizmetlerinde yeni ufuklara ihtiyacı var.

YARIN: Çok ama çok üzüleceksiniz. Kalecik’te spor adına gördüklerimiz ve duyduklarımızı okuduğunuzda.Kalecik Karası ile övündüğümüz ilçenin spor yarası ile çok ama çok üzüleceksiniz..

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.