ŞAMPİYONLARIN ÖYKÜSÜ “YENİ HAYMANASPOR”

2018-2019 SEZONU SÜPER AMATÖR LİG (SAL) ŞAMPİYONU

363

Yeni Haymanaspor tarihini bir başarıya imza attı. Mavi-Beyaz-Kırmızılılar,  kuruluşunun  üzerinden geçen 36 yıl içinde en büyük başarısını 2018-2019 sezonunda elde ederken, taraflı, tarafsız herkesin takdirini kazandı.

Kazanılan bu zaferle Yeni Haymanaspor, Süper Amatör Lig şampiyonu olarak, önümüzdeki yıl tarihinde “ilk” kez Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele etme hakkını kazandı. Bundan 2 sezon önce Yeni Haymanaspor’u Süper Amatör Lig’e taşıyan Metin Karagöz, Yeni Haymanaspor’un bu kez de BAL  vizesi almasının  mimarı oldu.

Sezona Polatlıspor maçı ile başlanırken, Metin Karagöz ve ekibinden böylesine büyük bir başarıyı bekleyenlerin  sayısı çok fazla değildi. Tecrübeli oyuncu Halil Yapıcı ve Emrah Çetin golleri ile sezona 3 puanla başlamanın sevinci yaşandı. Ardından Kahramankazan Belediyespor ve Sincan Belediyespor beraberlikleri ile  ilk 3 hafta geçildi.

Kayıp edilen 4 puan ve ardından Esnafspor’un ligden çekilmesi ile puan hanesine hükmen galibiyet sonucunda yazılan 3 puan  ve 2-0’lık  Yurtkur galibiyetleri Yeni Haymanaspor’un gerçek gücünü ortaya koymaktan çok uzak maçlar olarak geride kalmıştı.

Ligin 6.haftasında şampiyon hiç beklemediği bir sonuçla karşılaşmıştı Çamlıdere deplasmanında. Mavi-Beyaz-Kırmızılılar, resmen şoktaydı. Çamlıdere Belediyespor’a 6-1 mağlup olurken, bir çok kesim Yeni Haymanaspor’un 6 hafta da  7 puan kaybetmesi üzerine “Bu takım için BAL’a  yükselmek  hayal “diyordu. Oysa hiç  kimse bu farklı mağlubiyetin yeni bir başlangıç olacağını hesap edemiyordu. O mağlubiyetin ardından Çamlıdere Aluçdağı’nda hep birlikte yenilen yemek ve kenetlenme belki de bu başarı öyküsünün en önemli kilometre taşlarından biri olacaktı. Bu karşılaşmadan sonra hiç maç kaybetmeyen Yeni Haymanaspor, ligde tek yenilgisini aldığı Çamlıdere Belediyespor’u ikinci maçta 7-0 mağlup edip, hem rövanşı alıyor, hem de sezonun en farklı galibiyetine  imza atılıyordu.

Ligin başından beri Nallıhan 1864, TKİSpor ve Yeni Haymanaspor’un şampiyonluk yarışı nefesleri kesiyordu. Ligin sonları yaklaşırken önce Nallıhan 1864 yarıştan koptu. Son haftaya Yeni Haymanaspor 60, TKİSpor 59 puanla girdi. Şampiyonunun belirleneceği maç zirvede yalnız kalan iki takım arasında oynanacaktı.

TKİSpor’un şampiyon olması için, Haymana deplasmanından mutlak galibiyetle dönmesi gerekiyordu. Nefes kesen 90 dakika “golsüz bitecek “derken 90+5’de Emrah Tutum, TKİSpor filelerini havalandırken, Haymana yıkılıyordu. 36 yıl sonra gelen bu büyük başarı için dökülen ter ve gözyaşı ile çimler sırılsıklam ıslanıyordu.

Bu büyük başarı öyküsünde Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’un verdiği destek, Yeni Haymana Kulüp Başkanı Serkan Turgut ve yönetim kurulunun fedakarlık ve gayretleri alkışı en fazla hakediyordu. Takımlarını yalnız bırakmayan Haymanalı futbolseverlerin destekleri de  bu büyük zaferde önemli rol oynadı. Metin Karagöz ve oyuncuları da kendilerine verilen destekleri boşa çıkarmayıp, Yeni Haymanaspor tarihinin en büyük başarısına imza atma onuru ve gururunu yaşadılar.

KULÜP BİLGİLERİ

Kulübün Adı: Yeni Haymanaspor

Renkleri: Mavi-Beyaz

Kuruluş Tarihi: 1983

Kurucu Başkan :  ?

Başkan: Serkan Turgut

Yönetim Kurulu: Batuhan Kaan Bektaş, Suat Dinç, Yılmaz Çelebi, Ömer Faruk Küçük, Kenan Gözgöz, Mehmet Kara, Ramazan Beşkaya, Murat Ünal, Yılmaz Özdemir, İsmet Başaran, Hakan Deniz, Ramazan Koyuncu, Mahmut Başaran ve Nuh Gemici.

Teknik Sorumlu: Metin Karagöz

Kategori: Süper Amatör Lig (SAL)

ŞAMPİYONLUKTA TER DÖKEN FUTBOLCULAR:

Emrah Çetin, Oytun Şimşek, Burak Kurttekin, İlker Öymez, Abdullah Koç, Mehmet Yüksek, Emrah Tutum, Oğulcan İnce, Halil Yapıcı, Mustafa Yıldız, Hacı Ahmet Albayrak, Sefa Coşkungönül, Alihan Atılgan, Nuri Erdem Kunduz, Töre Can  Evliyaoğlu, Rafael, Gökhan Aydoğdu, Berkaç Çil

50 GOLE İMZA ATTILAR

Yeni Haymanaspor, oynadığı 24 maçta toplan 50 gol kaydetti.Takımın en golcü ismi 12 golle Halil Yapıcı oldu. Diğer gollerde ise şu isimlerin imzası var.Emrah Tutum (9), Mustafa Yıldız (8), Hacı Ahmet Albayrak (7), Sefa Coşkungönül (5), Emrah Çetin (3).Abdullah Koç, Göksel Söyler , Nuri Erdem Kunduz, Mehmet Yüksek, İlker Ölmez ve Töre Can  Evliyaoğlu 1’er gol atarak skora katkı yaptılar.

BAŞKAN  GÖRÜŞÜ : Serkan Turgut

“Sezonuna büyük hedefler koyarak başladık. Tek Hedefimiz,  Haymana şehrine istediği Bölgesel Amatör Lig vizesi  alabilmekti. Takımımızın başına 2 sezon önce Haymanaspor’u Süper Amatör Lig’e (SAL)  taşıyan tecrübeli teknik adam Metin Karagöz’ü getirerek moral tazelemiştik. Hocamızın şampiyonluğa olan inancıyla tüm şehir kenetlenmiş, yapılan transferlerin kalitesiyle heyecanlanmıştık. Her oynadığımız maç sonrası zirveye olan inancımız daha da yükselmişti. Sezonun başlamasının ardından ilk yarıyı üçüncü sırada bitirdik. İkinci yarı yapacağımız takviyelerin önemini biliyorduk. Teknik heyetimizin verdiği raporun ardından aldığımız takviyelerin takımımıza uyum sağlamasıyla bir kez daha morallendik. Sonrasını hepimiz biliyoruz, oynadığı 13 maçı kazanarak tarihi de birlikte yazan takımımızı şampiyonluğa taşıyarak,  Bölgesel Amatör Lig’e “merhaba” dedik. Ne kadar sevinçli olduğumuzu bilmenizi isterim. Haymana şehri yakalanan bu başarının mutluluğunu yaşıyor bugün. Ligin zirvesinde olmak, futbol liglerinin en çok konuşulan takımı olmak güzel şey. Başta Belediye Başkanımız Onursal Başkanımız Özdemir Turgut, yönetim kurulu arkadaşlarım, cefakar taraftarımız, inançlı sporcularımız ve teknik heyetimize, bizleri sonuna kadar destekleyen spor severlere sizlerin aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum. Her şeyin hayırlısı olsun.”

TEKNİK ADAM GÖRÜŞÜ:  Metin Karagöz

“Bizler, büyük bir başarının temsilcileri olduk. Bu şampiyonlukta Belediye Başkanımızdan  kulüp başkanımıza, taraftarımızdan sporcularımıza, sporcu ailelerinden  bizleri duaları destekleriyle yalnız bırakmayan spor severlere, emekçi basınımıza kadar herkesin emeği var. Ankara Süper Ligi’nde zirveyi yakalamak, sezonu şampiyon olarak ve üstelik kırılması güç rekorları da beraberinde getirmek kolay olmasa gerek. Lige başladığımızda Haymanaspor takımımıza şans verilmemiş, şampiyonluğun ancak sürpriz olacağı söylenmişti. Bizler konuşulanlara söylenenlere asla bakmadık, inancımızı sahaya taşıyarak her geçen günün lehimize işlediğinin farkındaydık. Tam 19 cesur yürekli  adam, ben onlara “Ankara futbolunun kaliteleri” diyorum. Asla vazgeçmeden, inançla hırsla azimle çalıştılar. Oynadığımız tüm karşılaşmalara sevgimizi de katarak, futbolun nasıl bir oyun olduğunu, doğruların bizleri nerelere getirebileceğini ispatlamış olduk. Sezona iddialı başlayan tüm takımları geride bırakarak Haymanaspor sevdamızı şampiyonlukla taçlandırmak özel bir durum. Mutluyuz bugün ‘’ Bir şehrin hayallerini gerçekleştirmeye geliyoruz ‘’ dediğimizde inananların sayısı öylesine azdı ki, sonunda kazanan biz olduk. Son kişi, “Haymanaspor şampiyon sensin” diyene kadar mücadelemizi sürdürmeye kararlıydık. İşte bugün tabloya bakıyoruz ve inanırsan başarırsın sloganımızı bir kez daha tekrarlamak istiyoruz. Bence bu sevdanın bu mutluluğun başka bir tarifi yok. Vicdanımız rahat, başımız dik, üzerimize aldığımız sorumluluğun yerine getirmenin sevinci ve onuru içerisindeyiz. Ben bu şampiyonluğu Haymana şehrine, emeği geçen herkese ve Ankara futboluna hediye ediyorum, örnek bir başarıdır.”

KAPTAN GÖRÜŞÜ: Emrah Çetin

” Çok sevinçliyim,  doğduğum büyüdüğüm şehrin başarılarına ortak olmak, bu başarıları zirveyle birleştirmek öylesine değerli ki bunu anlatması bile oldukça zor. Çok çalıştık bizler, teknik heyetinden futbolcusuna, başkanından taraftarına kadar gönül birliğimizden, inancımızdan asla taviz vermedik. Bugün bakıyor ve bunun meyvelerini aldığımızı düşünüyorum. Çok özel bir şampiyonluğun sahipleri olmak hepimize gurur veriyor. Futbol adına yapılması gerekenleri yerine getirirken,  son yılların en iyi futbol oynayan takımının futbolcuları olmak moralimizi fazlasıyla artırıyor diyebilirim. Şampiyonluk Haymana şehrine hayırlı olsun, artık anılarımızda böylesine güzel sevdanın hikayesi olacak, sevinçliyiz.”

MAÇ SONUÇLARI:

İLK YARI:

Yeni Haymanaspor-Polatlıspor:2-0

Kahramankazan Belediyespor-Yeni Haymanaspor.1-1

Yeni Haymanaspor-Sincan Belediyespor:0-0

Esnafspor-Yeni Haymanaspor:0-3 H

Yeni Haymanaspor-Yurtkurspor:2-0

Çamlıdere Belediyespor-Yeni Haymanaspor:6-1

Yeni Haymanaspor-Gölbaşı Belediyespor:0-0

Nallıhan 1964-Yeni Haymanspor:0-0

Yeni Haymanaspor-Yenimahalle Belediyespor:2-1

Yeni Haymanaspor-Beypazarı Belediyespor.2-1

Pursaklar Belediyespor-Yeni Haymanaspor:1-2

Yeni Haymanaspor-Devlet Tiyatrolarıspor:1-1

TKİSpor–Yeni Haymanaspor:1-1

İKİNCİ YARI:

Polatlıspor-Yeni Haymanaspor:1-5

Yeni Haymanaspor-Kahramankazan Belediyespor:4-0

Sincan Belediyespor–Yeni Haymanaspor:1-2

Yeni Haymanaspor-Esnafspor:3-0 H

Yurtkurspor-Yeni Haymanaspor:0-1

Yeni Haymanaspor-Çamlıdere Belediyespor:7-0

Gölbaşı Belediyespor-Yeni Haymanaspor:1-2

Yeni Haymanaspor-Nallıhan 1864:4-0

Yenimahalle Belediyespor-Yeni Haymanaspor:0-3

Beypazarı Belediyespor-Yeni Haymanaspor:0-1

Yeni Haymanspor-Pursaklar Belediyespor:5-0

Devlet Tiyatrolarıspor-Yeni Haymanspor:0-1

Yeni Haymanaspor-TKİSpor:1-0

 

SAL LİGİ
2018-2019 SEZONU
PUAN DURUMU

TAKIMLAR

Sıra Adı O G B M A Y Av P
1 Y.HAYMANASPOR 26 19 6 1 56 15 41 63
2 ANKARA T.K.İ. 26 18 5 3 56 14 42 59
3 NALLIHAN 1864 SPOR 26 15 7 4 63 32 31 52
4 DEVLET TİYATROLARI 26 13 5 8 44 41 3 44
5 KAHRAMAN KAZAN BELEDİYESPOR 26 11 10 5 45 31 14 43
6 PURSAKLAR BLD.SPOR 26 12 4 10 45 37 8 40
7 SİNCAN BELEDİYESPOR 26 11 7 8 56 32 24 40
8 YENİMAHALLE BLD. 26 11 5 10 39 32 7 38
9 BEYPAZARI BELEDİYESİ GENÇLİK 26 9 8 9 36 31 5 35
10 GÖLBAŞI BELEDİYE SPOR 26 9 8 9 38 39 -1 35
11 YURTKUR 26 9 5 12 37 40 -3 32
12 ÇAMLIDERE BELEDİYE SPOR 26 4 3 19 42 90 -48 15
13 POLATLISPOR 26 3 3 20 21 66 -45 12
14 ANKARA ESNAFSPOR 26 0 0 26 0 78 -78 0

Yoruma Kapalı.