SİZ AMATÖRSÜNÜZ

 SİZ AMATÖRSÜNÜZ

Bu hafta başlaması planlanan 3. Lig’de 2. devre maçları TFF kararıyla 1 hafta sonrasına ertelendi. TFF Amatör İşler Kurulu artan şiddet olayları nedeniyle bu hafta Türkiye genelinde oynanacak olan tüm amatör müsabakaları erteledi. Kadın Futbolu ‘Amatör’ kategorisinde olmamasına rağmen 2. ve 3. Lig’de maçlar ertelendi. TFF resmen profesyonel statüde bulunan Kadın Futboluna ‘siz amatörsünüz’ dedi.

Maçların ertelenmesi TFF’nin aldığı karar doğrultusunda oldukça doğru bir karar. Son zamanlarda artan şiddetin önüne geçilmesi, yaşanan olaylara tepki gösterilmesi açısından maçların bu hafta oynanmaması en doğru karardı. Ancak Kadın Futbolunun profesyonel statütüde bulunduğunun da unutulmaması gerekir.

 

Diğer ilginç konu ise Ocak ayında oynanması planlanan Genç ve Yıldız takım maçları dolayısıyla yapılan planlamanın saçmalığı. 3. Lig’de devre arasında olan gruplardan bazıları önümüzdeki hafta 2. devrenin ilk maçını oynayıp tekrardan 1 ay ara verecek. Bazı gruplar bu hafta maç yapıp ara verecek. Bazı gruplarda ise takımlar ikinci devreye direkt Şubat ayında başlayacak. Bazıları Şubat’ın ilk haftası, bazıları 2. , bazıları da 3. haftası..

Neden böyle bir planlama yapıldığını anlamış değilim. Genç Yıldız kız maçlarında tüm takımlar mücadele edecek. Tüm gruplarda 2. devreyi bu maçlar bittikten sonra başlatın. Neden birisini önce oynatıp birisini daha sonra oynatıyorsunuz ? Bir de takımlar ara vermiş, 2. devreye hazırlanmış iken bir maçtan sonra tekrar ara veriyorsunuz. Gerçekten takımların dengesini bozmaktan başka bir işe yaramaz bu yapılan. TFF’nin 3. Ligi önemsemesinin en büyük kanıtlarından birisi de bu. Madem ki bir lig var ve bu lig oynanıyor, en doğru şekilde oynatın. Bir hafta maç yaptırıp bir ay ara verip tekrar maç yaptırmaktansa gereken zamanda ara verip gereken zamanda başlatılması ligin sağlıklı yürütülebilmesi için en uygunudur.

Yorum Yap