ÇOPUR’A GÜVEN TAM

 ÇOPUR’A GÜVEN TAM

Ali Öcal/Foto Ahmet Eroğlu

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Ankara Şubesi’nin 13. Olağan Genel Kurulu’nda Tahir Çopur tekrar başkan seçildi.Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre Merkezi Yıldız Kenter Salonu’nda yapılan kongreye bin 800 delegeden 200’ü katıldı. Divan Başkanlığı’nın Celal Kıbrızlı’nın, katip üyelikleri Suat Çorağan , Engin Özgür ve Cemal Çıldır’ın yaptığı kongreye TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Kurucu Başkanı Rıza Sümer, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (AASKF) Başkanı Murat Kandazoğlu, Futbol Saha Komiseri Derneği (FSKD) Ankara Şubesi eski Başkanı Şükrü Şentürk, Futbol İl Temsilci Yardımcısı Celal Mutlu, Milli Takım eski teknik direktörlerinden Tınaz Tırpan başta olmak üzere çok sayıda teknik adam katıldı.

 

TÜFAD Ankara Şube Başkanı Tahir Çopur, yaptığı konuşmada, Feridun Köse’nin vefatı sonrası zor bir görev devraldıklarını söyledi: Başkan Çopur,” Bildiğiniz gibi 24 Ekim 2017 tarihinde Derneğimizin Başkanı Feridun Köse’nin vefatından sonra görev bize verildi. Zor bir devir teslimdi. Değerli Feridun Başkanımı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun diyorum. Evet, neden ve niçin adayız. Adayım…Türk futbolunun önemli paydası olan, belki de önem arz etme noktasında en ön sıralarda olan , “Antrenör” kimliğinin eğitimi ve gelişimi için katkı sağlamaya her zamanki gibi hazır olduğumuz için sahsım ve arkadaşlarım bu onurlu , bir o kadar da zor göreve talibiz. Hedefimiz, akılıcı proje ve çözümlerle antrenörlerimizin gelişimine katkı sunmak istiyoruz. Bilgi, beceri ve tecrübelerimizle, ekip ruhuna olan inancımızla bu göreve talibiz. Geçmişte bu görevi ifa etmiş hocalarımızın ve başkanlarımızın vakur duruş ve lider kimliklerinden feyz ve ilham alarak bu göreve talibiz. Bu hedef doğrultusunda, yönetimde bulunduğumuz 10 ay gibi kısa bir sürede olduğu gibi TÜDAD Ankara Şubesi olarak ilkeli duruşumuzla, üretmeğe, bugüne kadar derneğimize kazandırılan kurumsal kimliğimize ve saygınlığımıza zerre kadar zarar vermeden yolumuza devam edeceğiz. Başkent Ankara olarak bizler Türk futbolun en lokomotif sivil toplum kuruluşu olarak neler yapmamız gerektiğin bilincindeyiz. Bu bilinç ve kararlıkla göreve talibiz. Bir kez daha Genel Kurulumumuzun Ankara ve Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum, saygılarımı sunuyorum “dedi.

“ÇOK CILIZIZ”

TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber de yaptığı konuşmada katılımın az olmasından duyduğu rahatsızlığı ifade ederek sözlerine başladı. Başkan Dilber, “ Yaklaşık 2 bine yakın üyemizin olduğu toplulukta bugün burada çok cılızız. Gerçi yazın ortası, insanlar tatilde, kurban bayramı arifesi de düşünülünce demek ki genel kurul tarihini daha öne almamız gerektiği gibi bir düşünce hakim oluyor bu görüldüğü zaman. Her zaman sivil toplum kuruluşlarının öncüsü olan Başkent Ankara’ya bu görüntü yakışmıyor. Bugün burada toplanan topluluk hiç yeterli değil. Buna bir çare bulmamız lazım. Bu tarihin yüzde yüz değişmesi lazım. Bu Ankara’ya yakışık almaz. Ne olursa olsun bu salonun dolması lazım. Bu kurulu sadece seçim olarak değil birbirimizi eleştireceğimiz, değerlendirmemiz gereken konuları konuşacağımız, eteğimizdeki taşları dökeceğimiz bir toplantı olarak görmemiz lazım. Sonra 3 yıl boyunca ağzımıza geleni söylüyoruz, “Ankara yetersiz, futbolcu yetişmiyor” diyoruz. Bunu yapmamamız lazım, buraya gelip birbirimizi tenkit etmeliyiz”dedi.

“YILLARI DURDURAMIYORUZ “

Zamanın su gibi akıp geçtiğine dikkat çeken Başkan Dilber, “ Yıllar uçup gidiyor. Bakıyorsunuz burada 3 yıl önce rahmetli Feridun Köse ile çekişme içerisinde gibiydik, 3 yıl sonra kaybettiklerimizle beraber zaman uçmuş gitmiş. Geriye baktığımız zaman, “ yaptığımız işler nedir” diye düşünürsek buluyor muyuz, bulamıyor muyuz, birbirimizi kırıyor muyuz, seviyor muyuz onların da farkında değiliz. Ama zamana engel olmamız mümkün değil. Bu zamanı, gelecek 3 yılı çok iyi değerlendirip eğer derneğe bir faydamız dokunacaksa, eğer bu yönetime bir faydamız olacaksa ya da bildiğimiz bir şeyler varsa, aktarabileceğimiz onların, eksik gördüğümüz tarafları varsa ,ne gibi yardımda bulunabileceğiz, amatör spor kulüpleriyle veya diğer sivil toplum örgütleriyle ilişkileri nasıl yapmamız gerekiyorsa artık yapmamız lazım.” diye konuştu.

“BAYRAĞI KAPTIRIZ “

Birlik ve beraberlik olunmaz ise ciddi sıkıntılar yaşanacağının altını çizen Dilber şunları söyledi:”Bu ilgisizlik böyle gider ise, her geçen gün daha zayıflayıp güçsüz bir duruma düşeriz. Öncü olduğumuz bir yerde bayrağı alıp da koştuğumuz bir yerde bu bayrağı başkalarına teslim etmek zorunda kalırız. Başka bir konuya değinecek olursak bu da döviz meselesi. Bu konuda en büyük sıkıntıyı galiba futbol çekecek. Bizi ilgilendiren bölüm de maliyetler oldukça yüksek. Takımlarımıza bakıyoruz transfer yapamıyorlar, büyük kulüpler ellerindeki oyuncuları çıkarmaya yer arıyorlar. Kasalar boşalmış durumda. Ve bu, aşağı doğru da şiddetle yansıyacaktır. Sahamız nasıl olacak onu da bilmiyoruz. İnşallah yapılır, yapılması gereken bir şey. Dış sahalarımızın kaybı da Ankara’ya büyük bir yük. Buna kesinlikle çare bulmamız lazım. El birliğiyle kimin kapısını çalmamız gerekiyorsa çalarız. Bilhassa merkezdeki; Çankaya, Yenimahalle, Altındağ, Mamak, Keçiören gibi belediyeler saha üretmek mecburiyetinde. Onlara nasıl bir baskı uygulamamız gerekiyorsa uygulayarak o sahaları yaptırmamız lazım. Yoksa amatör kulüplerimiz başının çaresine nasıl bakar bilemiyorum. Şiddetle ihtiyaç var. Onların çarelerini bulup, o zeminleri onlara hazırlamak hepimizin görevi. Yoksa Ankara’da futbolu şikayetçi oluyoruz, “ hep kayboluyor” diye. İyice kaybederiz. Bunların hepsini hakemlerle, amatör spor kulüpleriyle bir araya gelip oturup değerlendirmemiz lazım. Bakıyorum bugün Ankara basını da buraya hiç ilgi göstermemiş. Onlara da teşekkür ediyorum. İyice yalnızlaşmış kendi halimize bürünmüş durumdayız. Birkaç cılız haber dışında sesimizi duyuramıyoruz. Birbirimize sıkıca sarılıp kenetlenmemiz lazım. Şimdiden hepinizin bayramını kutluyor ve kurulun hayırlı olmasını diliyorum”

“65 YILIMI VERDİM”

Milli takım eski teknik direktörlerinden Tınaz Tırpan’da yaptığı konuşmada hayatının 65 yılının futbolla geçtiğini ifade ederek, “Beni de sizin gibi, elit Ankara ve Türk futboluna büyük hizmet eden antrenörlerin karşısında konuşmak beni heyecanlandırıyor. Ben bugün 79 yaşımdayım. Hayatımın 65 yılı futbolun içinde geçti. Antrenörlüğe yarışmacı değil, yetiştirici olarak başladım. Çok zor ve büyük mücadeleler verdiğim bir süreçten geçtim. Futbolumuz çok zor bir süreçten geçiyor.Bu süreç ancak birlik ve beraberlikle aşılabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

“HEPİNİZ BİRER KAHRAMANSINIZ”

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Kurucu Başkanı Rıza Sümer’de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bazen aynı takımda, bazen de farklı takımlarda karşılıklı olarak İsmail Dilber başkanımla top oyandık. İsmail Başkan, bu kalabalığın Ankara yakışmadığını söyledi. Ama bugün burada olanlar arkadaşlarımız hem Ankara’ya hem de Türk futboluna yakışıyorlar. Ben onlara “Kahraman” diyorum. Gitsinler bir lavoboya girip aynaya baksınlar, “Rıza başkan bize kahraman “ diyor.Gerçekten biz, “ kahraman mıyız ? ” sorunun cevabı kesinle siz bir kahramansınız olur. Her şeyi, devletten, kamu kurum ve kuruluşlardan , Cumhurbaşkanından bekleme devri geçti. Çözüm gönüllükle, çözüm sivil toplum örgütlenmesinde. Gönüllüğü mutlaka artırmalıyız “
Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (AASKF) Başkanı Murat Kandazoğlu da yaptığı konuşmada, birlik ve beraberliğin öneminin altını çizerek, “Başkanlarım çok güzel konulara değindi Bu salonun bu kadar boş olması elbette çok hoş bir görüntü değil. Belki tek aday, olması, belki başka faktörler ilgiyi azaltmış olur. Yalnız, itibar kalabalığa, itibar birlik ve berberliğe, itibar güçlü aile bağlarına olduğu bir dönemde, bu etkinliklere daha hassas olmalıyız. Daha fazla duyarlık göstermeliyiz. Ben antrenörleri çok önemsiyorum. Sizler futbolumuzun rol modelisiniz. İsmail başkanım, Ankara basınından bahsetti. Sesimiz, kulağımız gözümüz olan basın Ankara’da her geçen gün kan kaybediyor.

Sahaların durumu gündeme geldi. 19 Mayıs Stadı ,yıkım işlemi başladı. Bu sezon sonuna kadar Dış Sahalar’da maç oynayıp, antrenman yapacağız. Gazi Mahallesi’nde 5-6 sahalı, sosyal tesisleri olan bir proje yapılıyor. Umarım en kısa zamanda bu hayat geçer” diyerek genel kurulunun ülke ve Ankara futboluna hayırlı olması temennisinde bulundu.Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Tahir Çopur’un dışında başka aday olmayınca, açık oylamaya gidildi. Kongreye katılan 200 delegenin tamamının oylarını alan Tahir Çopur, tekrar TÜFAD Ankara Şubesi Başkanlığı’na tekrar seçildi.

ikinci Olağan Genel Kurul sonrasında yönetim , denetim ve genel merkez delegeleri şu isimlerden oluştu:

YÖNETİM KURULU ASİL:
Tahir Çopur, Sezai Yıldırım, Derya Doğru, Metin Bostanoğlu, Mete Işık, Tuncay Mocan, Hames Şentürk, Çağatay Şalap, Ali Metin, Gören Köse, Mehmet Güler, İsmet Kamak, İskender Atasoy, Murat Gökçe, Hasan Yüce.

YÖNETİM KURULU YEDEK:
Özgür Doğramacı, Ufuk Sarı, Sümer Alvurdu, Şahin Atasever, Murat Erbasan, Barış Bayram, Kemal Şahbaz, Ercan Tecimer, Nadi Tiryaki, Hasan Varlık, Ramazan Karcif, Yunus Emre Yıldırım, Ali Kılavuz, Şansel Hançerli, Nihan Su

DENETİM KURULU ASİL:
Metin Ekim, Halis Coşkun, Mustafa Kalkan.

DENETİM KURULU YEDEK:
Suat Çorağan, Cemal Çıldır, Erkan Yüksel

GENEL MERKEZ DELEGELERİ:
İsmail Dilber, Celal Kıbrıslı, Müjdat Yalman, Sedat Karabük, Fahir Genç, Özgün Kaya, Sezai Yıldırım, Mete Işık, Derya Doğru, Metin Bostanoğlu, Hasan Yüce, Hameş Şentürk, Erol Tokgözler, Tuncay Mocan, Çağatay Şalap, Kamuran Çiçek, İsmet Kamak, Murat Gökçe, Nazmi Erdenerin, Şahset Özdemir, Alaaddin Gözübüyük, Halis Coşkun, Hasan Gül, Cüneyt Memişoğlu, Tınaz Tırpan, Zeynel Soyuer, Atilla Yüce, İskender Atasyoy, Sadık İşcanoğlu, Fikret Çeliktaş, Adnan Şentürk, Muzaffer Çiğerim, Hasan Dindaroğlu, Haldun Ergin,Tuğrul Güneş, Eyüp Taş, Muharrem Uğur, Erhan Çağlayan, Ali Metin, Cem Han, Muharrem Nurlu, Ufuk Sarı, Ercan Tecimer, Mehmet Güler, Murat Tosun, Kemal Şahbaz, Adil Eriç, Barış Bayram, Cemal Çıldır, Atilla Ferah, Hasan Araz, Kerem Güney, Murat Erbasan, Özgür Doğramacı, Şahin Atasever, Olcay Yörük, Gören Köse, Ahmet Köse, Efecan Unsur, Mehmet Ceyhun,Kazım Bal, Birol Akaya, Necati Dedekargınoğlu, Mehmet Soykök, Muharrem Ergün, Hüseyin Gündüz, Serhat Kartal, Battal Toktay, Metin Barut, İ.Semih Tur, Faruk Atalay, Rıza Sümer, Levent Dörtgöz, İsa Dündar, Muhammet Akyaycı, Okan Gedikali, Recep Salih İlker, Suat Çorağan, Turgay Keskin, Kamil Kbay, Mustafa Kalkan, Adnan Kaya, Abdullah Dnacıoğlu, Sürhat Münüroğlu, Behzat Çınar, Nusret Sulkalar, Naci Yılmaz, Ali Argün, Fuat Akyüz,Sedat Boğaz

Yorum Yap